Reklama

Marsz Niepodległości

Marsz Niepodległości w Warszawie /Jakub Kamiński /East News
  • Data rozpoczęcia:

    11.11.

Marsz Niepodległości to coroczne wydarzenie odbywające się 11 listopada. Z okazji Święta Niepodległości organizowane jest wspólne przejście ulicami Warszawy. Pierwsze marsze organizowane były przez różne zgromadzenia w wielu miastach. W 2010 roku pojawiła się idea połączenia sił przez Młodzież Wszechpolską oraz Obóz Narodowo-Radykalny. Ugrupowania te zdecydowały się stworzyć wspólną akcję, która miała łączyć wszystkich patriotów. 

W 2011 roku powstało Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, będące od tamtej pory głównym organizatorem pochodu. Prezesem stowarzyszenia jest Robert Bąkiewicz. Każdego roku wydarzenie wiele tysięcy osób.

W 2017 roku wydarzenie zostało zarejestrowane jako wydarzenie cykliczne. W 2021 roku zmieniono jednak ważność Marszu Niepodległości. Uznano, że atrakcja ta ma charakter państwowy. Do tego tytułu przyczynił się Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Marsz Niepodległości - kontrowersje

Po latach funkcjonowania Marsz Niepodległości wywołuje sporo kontrowersji. Spowodowane jest to wydarzeniami w trakcie pochodu oraz organizacjami biorącymi udział w marszu.

Więcej na temat Marsz Niepodległości

Wiadomości

Wideo