Reklama

Sejm: PiS przegrywa głosowanie. Ustawa Ziobry o notariacie odrzucona

Prawo i Sprawiedliwość przegrało głosowanie w sprawie projektu ustawy Prawo o notariacie przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W głosowaniu nie wzięło udziału 14 posłów PiS, w tym Mateusz Morawiecki.

W czwartek w Sejmie opozycja przegłosowała odrzucenie w całości projektu ustawy Prawo o notariacie przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wniosek o odrzucenie projektu poparło 220 posłów, przeciw było 214. Podczas głosowania nie wzięło udziału 14 posłów PiS, w tym Mateusz Morawiecki. Łącznie w głosowaniu nie wzięło udziału 26 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu głosowały kluby i koła opozycyjne: Koalicja Obywatelska, Lewica, Koalicja Polska-PSL, Konfederacja, Polska 2050, Porozumienie, PPS, a także 2 posłów koła Kukiz'15, poseł Andrzej Sośnierz z Polskich Spraw oraz posłowie niezrzeszeni - Paweł Szramka, Zbigniew Ajchler oraz poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla. Za odrzuceniem projektu głosował także jeden poseł klubu PiS - Maciej Małecki.

Reklama

W Sejmie po głosowaniu kilku posłów PiS podeszło do Jarosława Kaczyńskiego

Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Przepisy miały być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe. Głównym celem tych zmian było skrócenie oczekiwania na wpis.

Projekt noweli Prawa o notariacie przewidywał przyznanie notariuszom m.in. uprawnienie do dokonywania niektórych wpisów w księgach wieczystych. Chodziło przede wszystkim o zakładanie nowych ksiąg wieczystych poprzez wyodrębnienie nieruchomości lokalowej z zabudowanej nieruchomości gruntowej, gdy zbywcą jest przedsiębiorca, a także o wpis hipoteki obciążającej nieruchomość. Obecnie uprawnieni do tego są referendarze sądowi. 

PiS przegrało głosowanie. Ustawa Ziobry odrzucona

Po przegranym przez PiS głosowaniu w mediach społecznościowych pojawiła się fala komentarzy. 

"PiS przegrywa głosowanie w Sejmie, 14 osób nie głosowało, w tym pan Morawiecki. Stateczek popękanej prawicy tonie, i bardzo dobrze" - skomentował Tomasz Trela.

"PiS przegrał głosowanie, bo jego posłowie się pomylili i zamiast głosować oglądają mecz na telefonach... co za żenada" - ocenił poseł KO Franek Sterczewski. 

"Ziobro przegrał w Sejmie! Ustawa o notariacie, która nakładała kaganiec na kolejną grupę zawodową i wzmacniała ministra sprawiedliwości w koszu! Już nawet część PiS-u mówi Ziobrze dosyć. Koniec Ziobry jest bliski" - napisała Kamila Gasiuk-Pihowicz

"PiS tak się rozkojarzyło golem Kostaryki, że przegrało głosowanie ws. notariatu" - przekazał poseł PSL-KP Dariusz Kurzawa. 

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama