Reklama

Reklama

"Rz": Kto powinien zostać następcą Jarosława Kaczyńskiego?

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że najwięcej, bo 14,4 proc. badanych jako nowego prezesa Prawa i Sprawiedliwości widziałoby premiera Mateusza Morawieckiego. Na drugiej pozycji znalazł się się Joachim Brudziński, szef MSWiA i wiceprezes partii z wynikiem 9 proc.


Po tym, jak Jarosław Kaczyński trafił do szpitala z powodu problemów z kolanem, rozpoczęły się  spekulacje o tym, kto  mógłby go zastąpić. Jak pisze "Rzeczpospolita" w PiS trwa cicha wojna o przywództwo, choć wszyscy politycy zapewniają, że choroba prezesa nie jest poważna i wkrótce wróci do pracy. 

IBRiS przeprowadził na zlecenie "Rzeczpospolitej" sondaż, w którym zapytał Polaków, kto powinien zostać następcą Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS.

Najwięcej badanych wskazało na obecnego premiera Mateusza Morawieckiego, na którego zagłosowało 14,4 proc. Na drugiej pozycji z wynikiem 9 proc. znalazł się szef MSWiA Joachim Brudziński. 

Reklama

Następne miejsca zajęli: Beata Szydło - 8,6 proc., Andrzej Duda - 7,4 proc., Zbigniew Ziobro - 5,4 proc., Jarosław Gowin - 4,2 proc., Antoni Macierewicz - 3,4 proc., Mariusz Błaszczak - 2,7 proc. oraz Piotr Gliński (2,1 proc.)

Aż 43 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać żadnego następcy Kaczyńskiego.

Więcej w "Rzeczpospolitej"Reklama

Reklama

Reklama