Reklama

Reklama

Reparacje od Niemiec. Sejm przyjął uchwałę

Sejm przyjął uchwałę, w której wzywa rząd Niemiec do przyjęcia "odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej". Dokument poparło 418 posłów, przeciw było czterech, a 15 wstrzymało się od głosu. W uchwale czytamy m.in., że "należycie reprezentowana" Polska nigdy nie zrzekła się roszczeń wobec Niemiec, a także o niewypłaceniu reparacji przez Związek Radziecki.

Uchwałę poparło 222 posłów PiS, 118 - KO, 39 - Lewicy, 20 - PSL-Koalicji Polskiej, a także siedmiu z Konfederacji, pięciu z Porozumienia, trzech z Kukiz'15 oraz przedstawiciel koła Polskie Sprawy i trzech niezrzeszonych parlamentarzystów.

Jak głosowali posłowie? Przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej nie wziął udziału w głosowaniu

Głos przeciw oddało czterech posłów KO (Tomasz Aniśko, Klaudia Jachira, Małgorzata Tracz oraz Urszula Zielińska), natomiast wstrzymali się: jeden poseł KO (Krzysztof Mieszkowski), czterech Lewicy (Maciej Gdula, Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula oraz Anita Sowińska), niemal całe koło Polski 2050 (poza Wojciechem Maksymowiczem, który nie głosował wcale) oraz wszyscy reprezentanci Polskiej Partii Socjalistycznej (Robert Kwiatkowski, Andrzej Rozenek i Joanna Senyszyn). 

Reklama

W sprawie uchwały skierowanej do rządu w Berlinie nie głosowało: sześciu posłów PiS, trzech KO, jeden Lewicy, czterech PSL-Koalicji Polskiej, czterech Konfederacji, jeden Polski 2050, jeden Kukiz'15, dwóch z koła Polskie Sprawy oraz poseł Mniejszości Niemieckiej.

Sejm w uchwale: Polska nie otrzymała rekompensaty od Niemiec

Uchwała głosi m.in. że Sejm RP "wzywa rząd Republiki Federalnej Niemiec do jednoznacznego przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w Rzeczypospolitej Polskiej i obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką".

"Agresja niemiecka, okupacja Polski przez Niemcy oraz systemowe ludobójstwo spowodowały ogrom krzywd, cierpień, a także strat materialnych i niematerialnych. Okrucieństwa okupacji niemieckiej w stosunku do ludzi przybierały najróżniejsze formy: zniewalania, pracy przymusowej, rabunku dzieci, okaleczania, gwałcenia i mordowania dzieci, kobiet i mężczyzn - obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Zacierano także ślady ludobójstwa i zbrodni wojennych" - głosi dokument.

Autorzy podkreślili, że Rzeczpospolita Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty osobowe oraz materialne spowodowane przez państwo niemieckie i nigdy nie otrzymała też zadośćuczynienia za ogrom krzywd wyrządzonych polskim obywatelom.

Uchwała do rządu Niemiec: Polska nie zrzekła się roszczeń

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że należycie reprezentowane państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego. Twierdzenie, że roszczenia te zostały prawomocnie wycofane lub przedawnione, nie ma żadnych podstaw — ani moralnych, ani prawnych. Krzywda milionów Polaków krzyczeć będzie, dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona" - czytamy.

Napisano też, że "Sejm RP stwierdza, że Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty materialne i niematerialne poniesione przez Państwo Polskie podczas II wojny światowej w wyniku agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich". Prawnym spadkobiercą tego nieistniejącego państwa jest Rosja.

Jednocześnie podkreślono, że "straty te wymagają określenia i przedstawienia niezbędnego szacunku, który będzie podstawą podjęcia odpowiednich działań wobec Federacji Rosyjskiej".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy