Reklama

Reklama

Przyjęto projekt uchwały w sprawie reparacji od Niemiec. "To historyczny dzień"

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła w środę projekt uchwały w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. - To historyczny dzień, uchwała wzywa rząd Niemiec, by przyjął odpowiedzialność za skutki II wojny światowej - mówił poseł Arkadiusz Mularczyk. Jako projekt wiodący przyjęto projekt PiS. Do projektu PiS wprowadził poprawkę, mówiącą, że Polska nie otrzymała nigdy żadnego zadośćuczynienia za straty w wyniku agresji i okupacji rosyjskiej.

Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła w środę projekt uchwały w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Komisja procedowała trzy projekty zgłoszone przez: PiS, PO i PSL. Finalnie jako projekt wiodący przyjęto projekt PiS.

"Ta sprawa nie została uregulowana w relacjach polsko-niemieckich"

- To historyczny dzień z punktu widzenia państwa polskiego, bo ta uchwała przywraca naturalny porządek, jaki powinien funkcjonować w relacjach międzynarodowych, ponieważ uchwała wzywa rząd Niemiec do tego, by przyjął odpowiedzialność prawną, polityczną, moralną, etyczną, także ekonomiczną za skutki II wojny światowej - powiedział Mularczyk dziennikarzom w Sejmie.

Reklama

Jak podkreślił, od zakończenia II wojny światowej ta sprawa nie została uregulowana w relacjach polsko-niemieckich. - Nie zawarto żadnej umowy, która regulowałaby kwestie rozliczenia się z II wojny światowej - podkreślił. Wyraził nadzieję, że uchwała zostanie przyjęta jednogłośnie z Sejmie.

- Uznaliśmy, że istnieje także konieczność zasygnalizowania w tej uchwale, że również Rzeczpospolita Polska nie otrzymała nigdy żadnego zadośćuczynienia za straty w wyniku agresji i okupacji rosyjskiej - przekazał poseł PiS. Podkreślił jednocześnie, że straty te wymagają oszacowania i obliczenia przez zespół ekspertów. 

- Jeśli ta uchwała zostanie przyjęta, niewątpliwie takie prace się rozpoczną i być może w pewnej perspektywie taki raport zostanie przygotowany - powiedział Mularczyk.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy