Reklama

Katarzyna Kotula

Piątek, 25 listopada 2022 (16:23)AktualizacjaWtorek, 12 grudnia 2023 (16:11)

Katarzyna Kotula to polska posłanka na Sejm IX i X kadencji, nauczycielka oraz działaczka społeczna i polityczna. Była członkinią partii Wiosna, a po jej rozwiązaniu przeszła do Nowej Lewicy. W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska została ministrem ds. równości.

Katarzyna Kotula
Katarzyna Kotula/Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Katarzyna Kotula

  • Data urodzenia:01.02.1977
  • Miejsce urodzenia:Gryfino
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:
Katarzyna Kotula to polska posłanka, nauczycielka oraz działaczka społeczna i polityczna. Była członkinią partii Wiosna, a po jej rozwiązaniu przeszła do Nowej Lewicy.

Katarzyna Kotula - wykształcenie

Ukończyła studia magisterskie z filologii angielskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiadała własną szkołę języka angielskiego, w której również uczyła. Została dodatkowo nauczycielką w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie.

Katarzyna Kotula - kariera polityczna

Zanim podjęła się akcji politycznych, brała udział w działaniach społecznych. Była jedną z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Uczestniczyła również w Kongresach Kobiet. Następnie zaangażowała się w tworzenie partii Wiosna. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku otrzymała mandat poselski. 

Została mianowana wiceprzewodniczącą Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Oprócz tego stała się członkinią Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Rok później przejęła funkcję rzecznika prasowego Wiosny. Po rozwiązaniu partii przeszła do Nowej Lewicy.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskała mandat posła na Sejm X kadencji z listy Nowej Lewicy.

W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska została ministrem ds. równości.

Katarzyna Kotula - życie prywatne

Katarzyna Kotula urodziła się 1 lutego 1977 roku w Gryfinie. Za dziecka trenowała tenis w klubie Energetyk Gryfino, a następnie edukację kontynuowała w Stanach Zjednoczonych. W listopadzie 2022 roku wyznała w wywiadzie, że za młodu była molestowana seksualnie przez trenera Polskiego Związku Tenisowego – Mirosława Skrzypczyńskiego.

Katarzyna Kotula - Wiadomości

Piątek, 12 lipca 2024 (07:15)
Związki partnerskie zostaną przyjęte w czwartym kwartale 2024 roku - oznajmił minister Maciej Berek. Dodał, że to "skomplikowany projekt", dlatego założenia są ostrożne. Do przełomu - jego zdaniem...
Środa, 10 lipca 2024 (10:43)
Premier w najnowszym wpisie w serwisie X zapowiedział zakończenie dyskusji nad kluczowymi projektami. "Będziemy głosować za depenalizacją aborcji. Będziemy głosować za związkami partnerskimi jako...
Sobota, 11 maja 2024 (16:06)
Zniesienie regulacji dotyczącej zmiany czasu jest jednym z postulatów Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - To jest postulat, który jest niezwykle praktyczny, bo zgodnie z ubiegłorocznym...

Katarzyna Kotula - Wideo