Reklama

Katarzyna Kotula

Piątek, 25 listopada 2022 (16:23)AktualizacjaWtorek, 12 grudnia 2023 (16:11)

Katarzyna Kotula to polska posłanka na Sejm IX i X kadencji, nauczycielka oraz działaczka społeczna i polityczna. Była członkinią partii Wiosna, a po jej rozwiązaniu przeszła do Nowej Lewicy. W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska została ministrem ds. równości.

Katarzyna Kotula
Katarzyna Kotula/Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Katarzyna Kotula

  • Data urodzenia:01.02.1977
  • Miejsce urodzenia:Gryfino
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:
Katarzyna Kotula to polska posłanka, nauczycielka oraz działaczka społeczna i polityczna. Była członkinią partii Wiosna, a po jej rozwiązaniu przeszła do Nowej Lewicy.

Katarzyna Kotula - wykształcenie

Ukończyła studia magisterskie z filologii angielskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiadała własną szkołę języka angielskiego, w której również uczyła. Została dodatkowo nauczycielką w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie.

Katarzyna Kotula - kariera polityczna

Zanim podjęła się akcji politycznych, brała udział w działaniach społecznych. Była jedną z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Uczestniczyła również w Kongresach Kobiet. Następnie zaangażowała się w tworzenie partii Wiosna. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku otrzymała mandat poselski. 

Została mianowana wiceprzewodniczącą Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Oprócz tego stała się członkinią Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Rok później przejęła funkcję rzecznika prasowego Wiosny. Po rozwiązaniu partii przeszła do Nowej Lewicy.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskała mandat posła na Sejm X kadencji z listy Nowej Lewicy.

W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska została ministrem ds. równości.

Katarzyna Kotula - życie prywatne

Katarzyna Kotula urodziła się 1 lutego 1977 roku w Gryfinie. Za dziecka trenowała tenis w klubie Energetyk Gryfino, a następnie edukację kontynuowała w Stanach Zjednoczonych. W listopadzie 2022 roku wyznała w wywiadzie, że za młodu była molestowana seksualnie przez trenera Polskiego Związku Tenisowego – Mirosława Skrzypczyńskiego.

Katarzyna Kotula - Wiadomości

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 (19:34)
- Oczywiście, że bym Katarzynę Kotulę odwołał (jako premier - red.) - przyznał marszałek senior Marek Sawicki (PSL), oceniając działania polityczki Lewicy jako "nieetyczne". W zeszłym tygodniu...
Piątek, 22 marca 2024 (14:14)
- 100 dni rządu to 50 spraw, które Lewica wniosła i załatwiła - ocenił Krzysztof Gawkowski. Wicepremier dodał na konferencji prasowej, że za te dni "należy się piątka z plusem". - Umówiliśmy się na...
Środa, 10 stycznia 2024 (18:37)
Regeneracyjny posiłek nie dla wszystkich pracowników PKP Intercity. Przysługuje on kierowniczkom pociągów i konduktorkom, ale nie mężczyznom wykonującym te same obowiązki. Przewoźnik powołuje się...
Piątek, 8 grudnia 2023 (14:56)
W rządzie Donalda Tuska ministrem ds. równego traktowania zostanie Katarzyna Kotula z Lewicy. Nie u wszystkich polityków przyszłej koalicji ta decyzja wzbudza entuzjazm. - Chodziło o zwiększenie...

Katarzyna Kotula - Wideo