Rada UE wszczęła procedurę nadmiernego deficytu m.in. wobec Polski

Aldona Brauła

Oprac.: Aldona Brauła

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
1,6 tys.
Udostępnij

Rada Unii Europejskiej wszczęła procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych krajów. W ostatnich dniach trwało pisemne głosowanie ambasadorów państw członkowskich. Objęte postępowaniem państwa będą miały od czterech do siedmiu lat na podjęcie działań naprawczych.

Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję ws. budżetu Polski
Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję ws. budżetu PolskiJAMES ARTHUR GEKIERE / Belga PressAgencja FORUM

Państwa członkowskie w Radzie UE zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Od środy do piątku trwało pisemne głosowanie ambasadorów państw członkowskich w sprawie uruchomienia procedury wobec Polski, Francji, Włoch, Belgii, Węgier, Malty i Słowacji. W piątek Rada UE ostatecznie zatwierdziła uruchomienie postępowania.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski

Komisja Europejska zaproponowała 19 czerwca wszczęcie postępowania wobec Polski i wspomnianych państw uzasadniając to brakiem podjęcia działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu jest uruchamiana, gdy w danym państwie członkowskim deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB.

W przeszłości wraz z powiadomieniem o wszczęciu procedury komisja UE przedstawiała od razu rekomendacje dotyczące kroków naprawczych. W tym roku jednak zdecydowano się zaprezentować to o wiele później ponieważ dopiero w listopadzie. Ma to związek z nową regułą fiskalną - średnioterminowymi planami krajowymi, których zdaniem jest trzymanie budżetów państw w ryzach.

Państwa objęte procedurą będą mogły same wybrać swój plan, a także czas, w jakim zostanie on wykonany, czy będzie to siedem lat czy tylko cztery. Zarówno rekomendacje, jak i plany będzie musiała zatwierdzić Rada Unii Europejskiej. Ministrowie zrobią to zapewne jeszcze w grudniu.

Do tej pory Polska była dwukrotnie objęta procedurą nadmiernego deficytu: w latach 2004-2008 oraz 2009-2015.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Atak na sieć kolejową w Paryżu tuż przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich
      Atak na sieć kolejową w Paryżu tuż przed ceremonią otwarcia letnich igrzysk olimpijskich Polsat News
      Przejdź na