Reklama

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki poleci do Kijowa. Spotka się z władzami Ukrainy

We wtorek szef rządu RP Mateusz Morawiecki zjawi się w stolicy Ukrainy - Kijowie. Spotka się tam z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz premierem Denysem Szmyhalem. "Zrobimy wszystko, co możliwe, żeby utrzymać pokój w Europie" - zapowiedział rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

Jak zapewnił Piotr Müller, "Polska wspiera Ukrainę w działaniach, które mają zapobiec agresji Rosji".

"Premier Mateusz Morawiecki spotka się we wtorek w Kijowie z prezydentem i premierem Ukrainy. Zrobimy wszystko, co możliwe, żeby utrzymać pokój w Europie" - napisał rzecznik rządu na Twitterze.

MSWiA: Do miliona uchodźców z Ukrainy u polskich granic

W piątek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik ocenił, że do miliona uchodźców może pojawić się na polskiej granicy w razie agresji Rosji na Ukrainę. - To byliby rzeczywiści uchodźcy, którzy uciekają przed śmiercią - zauważył.

Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda zorganizował Radę Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem m.in. członków rządu i liderów opozycyjnych ugrupowań parlamentarnych. Spotkanie odbyło się w związku z możliwym atakiem Moskwy.

Reklama

Duda zapewnił, że w tej chwili nie występuje bezpośrednie, militarne zagrożenie dla Polski. Dodał jednak, że takiej sytuacji jak obecnie nie było od 1989 roku. - Zmienia się niewątpliwie na naszych oczach sytuacja tak zwanego bezpieczeństwa militarnego w naszej części Europy - stwierdził.

Pentagon: Putin ma zdolność bojową, by najechać Ukrainę

Z kolei prezydent USA Joe Biden zapowiedział, iż w najbliższym czasie wyśle do krajów NATO i Europy Wschodniej "niewielką" liczbę amerykańskich żołnierzy. Uściślił jednak, że nie trafią oni na Ukrainę, która nie należy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wcześniej głos zabrał Lloyd Austin, minister obrony USA. Jak ujawnił, prezydent Rosji Władimir Putin ma zdolność bojową do przeprowadzenia ataku na Ukrainę

Austin zaznaczył, że konflikt między Rosją, a Ukrainą "nie jest nieunikniony i wciąż jest pole do dyplomacji".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy