Potężne wichury nad morzem. RCB rozsyła alerty
Niebezpieczna pogoda nad Bałtykiem. Mieszkańcy nadmorskiego pasa Pomorza oraz Pomorza Zachodniego muszą w najbliższych godzinach na siebie uważać. Miejscami podmuchy wiatru mogą osiągać nawet 90 km/h. Ostrzeżenia rozesłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, osobno alerty wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda we wtorek daje do wiwatu. Wszystko z powodu silnych podmuchów wiatru, która najbardziej dokuczliwe są zwłaszcza nad Bałtykiem.
"Uwaga! Dzisiaj (26.12) prognozowany silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - taki komunikat otrzymali mieszkańcy pasa nadmorskiego Polski.
Alert RCB o tej treści został wysłany do odbiorców w województwie:
- pomorskim - powiaty: lęborski, pucki, Słupsk, słupski i wejherowski;
- zachodniopomorskim - powiaty: gryficki, kamieński, kołobrzeski, Koszalin, koszaliński, sławieński i Świnoujście.
Pogoda już cię nie zaskoczy! Sprawdzaj dokładne prognozy w naszym serwisie
Pogoda. Wichury, alerty RCB i IMGW
Osobne ostrzeżenia drugiego stopnia dla tych obszarów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu.
Wiać może także w przeważającej części Polski oprócz Podkarpacia oraz Małopolski, części Lubelszczyzny, Śląska oraz Opolszczyzny. Tam jednak alerty mają pierwszy stopień (w trzypunktowej skali - red.).
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje także o pogarszającej się sytuacji hydrologicznej na niektórych rzekach. Nowe ostrzeżenia wydano dla woj. dolnośląskiego, lubuskiego, małopolskiego i mazowieckiego.
Pogoda w Polsce. Przekroczone stany wód
Stany wód przekroczone są m.in. na terenie Dolnego Śląska. Wyniki powyżej normy odnotowano na 14 wodowskazach - m.in. na Ścinawce i Bystrzycy Dusznickiej w Kotlinie Kłodzkiej, na Nysie Łużyckiej w powiecie zgorzeleckim, na Kwisie w Leśnej i w Nowogrodźcu, na rzece Ślęza, czy na Widawie w Krzyżanowicach.
W 20 miejscach przekroczone są stany ostrzegawcze, m.in. na Odrze w Ścinawie, na Bobrze i Kaczawie. Na kilku dolnośląskich rzekach - m.in. na Bobrze, Kaczawie, Widawie, Baryczy, Ślęzy czy Kwisie - do środy obowiązuje ostrzeżenie IMGW trzeciego stopnia o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów alarmowych.
Stan ostrzegawczy osiągnęła Wisła na wysokości Ustronia (woj. śląskie). Stany wysokie były we wtorek rano na Olzie w Istebnej, Wiśle w Wiśle, Skoczowie, Drogomyślu i Zabrzegu, Wodzie Ujsolskiej w Ujsołach, Bystrej w Kamesznicy, Żabniczance w Żabnicy, Sole w Rajczy, Cięcinie, Żywcu i Czańcu, Koszarawie w Pewli Małej, Żylicy w Łodygowicach, Białej w Bielsku-Białej.
Pogoda. Niż Abdul zdominowal wtorek
Za pogodę w ostatnich dniach odpowiada cyklon Abdul, który przejął pałeczke po orkanie Pia. Abdul przyniósł do Polski nie tylko wichury, ale także opady deszczu, które zauważalne są niemal w całym kraju.
W nocy z wtorku na środę w całym kraju będzie pochmurnie. Na zachodzie i na Pomorzu lokalnie zachmurzenie umiarkowane, tam też wystąpią opady deszczu. We wschodniej części kraju i na północy to będą opady deszczu ze śniegiem. Nad samym morzem niewykluczone są również burze. W górach słabe opady śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od minus 1 st. C w kotlinach podgórskich, 0 st. C na północnym wschodzie kraju, 3 st. C w centrum, do 4-5 st. C na południu.
Wpływ cyklonu Abdul odczujemy także późną nocą. Nad morzem porywy wiatru dalej będą sięgaly do około 90 km/h. Osłabną dopiero nad ranem do blisko 80 km/h. W górach prędkość wiatru wyniesie 100 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!