Reklama

Po rekordowej podwyżce emerytur seniorzy będą musieli zapłacić więcej

1 marca 2023 roku wejdą w życie nowe stawki świadczeń emerytalnych oraz rentowych. Wraz z nimi zmieni się wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2023 roku? I jak to wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

Pod koniec 2022 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o waloryzacji rent i emerytur. Zmiany wejdą w życie 1 marca 2023 roku. Co się zmieni po tym czasie? Ile na składkę zdrowotną zapłacą emeryci? Dowiedzmy się, co niesie ze sobą podniesienie wysokości emerytur.

Ile dostaną emeryci po waloryzacji?

Waloryzacja emerytur będzie kwotowo-procentowa. Wiadomo już, że osoby otrzymujące niższe emerytury będą mogły zyskać nawet 250 zł. Dla wyższych emerytur wskaźnik procentowy ogłoszony zostanie w lutym. Zależeć będzie od wskaźnika inflacji za 2022 rok. Prognozuje się jednak, że wskaźnik procentowy emerytur wyniesie 13,8 proc. Wiemy również, że najniższa emerytura i renta socjalna wyniosą 1588,44 zł brutto.

Reklama

Wyższa składka zdrowotna dla emerytów?

Wraz z rosnącymi emeryturami wzrośnie składka zdrowotna. Dane przedstawione przez ZUS pokazują jednak, że emeryci nie stracą na tych zmianach. Osoby pobierające świadczenie w wysokości 2000 zł brutto zapłacą od 1 marca 205 zł ubezpieczenia zdrowotnego. To o 25 zł więcej niż wcześniej. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że teraz "na rękę" emeryci dostaną 2070 zł. Według starej stawki było to 1820 zł.

Jak bardzo zmieni się emerytura i składka zdrowotna?

Wiemy już, że składka zdrowotna wynosi 9 proc. od kwoty emerytury. Emerytura natomiast ma być podniesiona o prognozowany wskaźnik 13,8 proc. Dokładna wysokość waloryzacji ustalona zostanie w lutym. Jednak już teraz w wielu źródłach pojawiają się prognozowane kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne

Dla przykładu - przy emeryturach wynoszących 1600 zł brutto, na składkę zdrowotną może być odtrącane około 167 zł. Przy świadczeniu w wysokości 2500 zł, składki zdrowotne wynosiłyby między 250 a 258 zł miesięcznie. Przy 3000 zł brutto natomiast składka może wynosić w okolicach 300-307 zł.

***

Czytaj także:

Ważne zmiany w prawie spadkowym. Zbliża się rewolucja w dziedziczeniu

Ogrzewasz dom gazem? To wsparcie jest dla ciebie. Jak z niego skorzystać?

Co z cenami biletów w PKP? Rzecznik PiS: Trwa dyskusja nad rozwiązaniami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | waloryzacja | składka zdrowotna | ZUS | podwyżka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy