Reklama

Ogrzewasz dom gazem? To wsparcie jest dla ciebie. Jak z niego skorzystać?

Dodatek do gazu to forma wsparcia dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Celem jest ochrona obywateli przed wzrostem cen. Jak wygląda pomoc i kto dokładnie może ubiegać się o zwrot podatku VAT za gaz? Gdzie i kiedy złożyć wniosek o dodatek gazowy?

Wsparcie dla ogrzewających dom gazem w 2023 roku. Ceny maksymalne

Ustawa o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu została przyjęta przez Sejm i 20 grudnia 2022 roku podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, w roku 2023 sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej za gaz w wysokości 200,17 zł/MWh. Odbiorcy indywidualni mogą zatem liczyć na zamrożenie cen gazu na poziomie z 2022 roku.

Dodatek do gazu 2023, czyli zwrot VAT. Dla kogo takie rozwiązanie?

Od stycznia 2023 roku VAT na gaz powrócił do poprzedniej stawki, choć w roku 2022 wynosił 0 proc. Wzrost do poziomu sprzed wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej oznacza, że VAT na gaz ziemny w 2023 roku wynosi 23 proc. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zapłacą więcej. Przygotowano specjalne rozwiązania dla najuboższych odbiorców paliw gazowych.

Reklama

Czytaj również: Tak będą wyglądały rachunki za gaz w 2023 roku. Kto dostanie dodatek do gazu?

Tak zwany dodatek do gazu to pomysł na wsparcie gospodarstw domowych, które wykorzystują gaz ziemny do ogrzewania pomieszczeń. Nie chodzi tu jednak o wypłatę środków pieniężnych, lecz możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT za gaz.

Kto może ubiegać się o dodatek gazowy w takiej formie? Ustalono próg dochodowy, który ma taką samą wysokość jak w przypadku dodatku osłonowego. Wynosi:

  • 2100 złotych dla gospodarstw jednoosobowych
  • 1500 złotych na jednego członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym.

Czytaj też: Świadczenia na dzieci w 2023 roku to nawet kilkaset zł więcej miesięcznie. Na co zwrócić uwagę?

Wniosek o dodatek do gazu - gdzie i kiedy go złożyć?

Spełnienie warunku dochodowego nie wystarczy, by otrzymać zwrot VAT za gaz. Mogą na to liczyć osoby, które poprawnie wypełniły deklarację CEEB. Obowiązek jej wypełnienia ciąży na każdym właścicielu czy zarządcy budynku lub lokalu. CEEB zbiera informacje o źródłach ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych oraz niemieszkalnych.

By otrzymać dodatek gazowy, trzeba też złożyć odpowiedni wniosek. Należy to zrobić w terminie 30 dni od daty otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu. Zwrot VAT ma być rozliczany przez samorządy. Wzór wniosku o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 roku dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek do gazu? Wypełniony wniosek trzeba złożyć w urzędzie gminy odpowiadającemu miejscu zamieszkania.

Szacuje się, że z dodatku do gazu w 2023 roku skorzysta około 300 000 gospodarstw domowych.

Czytaj też:

Nowy rachunek za prąd cię zaskoczył? Ta opłata wzrosła od 1 stycznia

Ulga na powrót do kraju w 2023 r. Będzie można szybciej otrzymać pieniądze

Zobacz też: 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy