Reklama

Ważne terminy dla emerytów. Seniorzy dostaną dodatkowe przelewy

Na wypłaty 13. i 14. emerytury czeka w Polsce ponad 9 milionów emerytów i rencistów. Spory zastrzyk gotówki czeka tych seniorów, którzy spełniają warunki zapisane w ustawie. Tylko w 2022 roku rząd z budżetu na wsparcie wydał niemal 25 mld zł. W 2023 roku 13. i 14. emerytura obciąży go jeszcze bardziej, co ma związek z waloryzacją. Kiedy wypłata 13. i 14. emerytury? Ile wynosi? Sprawdzamy.

Wypłata 13. i 14. emerytury może być ogromnym wsparciem dla seniorów, którzy zmagają się ze skutkami inflacji. Zapowiadana marcowa waloryzacja emerytur gwarantuje, że świadczenia będą wyższe niż w ubiegłym roku. Kiedy wypłaty 13. i 14. emerytury?

Komu się należy 13. i 14. emerytura?

13. i 14. emerytura jako dodatkowe świadczenie trafi do osób, które spełnią określone w ustawie warunki. Przede wszystkim należy do 31 marca 2023 roku mieć uprawnienia do emerytury, w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej. Komu przysługuje 13. i 14. emerytura? Ta trafi do uprawnionych do:

Reklama

  • renty z tytułu niezdolności do pracy - w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych;
  • renty szkoleniowej;
  • renty socjalnej;
  • renty rodzinnej;
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego;
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Komu jeszcze przysługuje 13. i 14. emerytura? Na dodatkowy zastrzyk gotówki w 2023 roku mogą liczyć również osoby uprawnione do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Czy 14. emerytura będzie w 2023 roku?

W Polsce na stałe zapisana w prawie jest 13. emerytura. Ta wypłacana jest seniorom i rencistom od 2019 roku. Oprócz tego, od 2021 roku na ich konta trafia 14. emerytura. Początkowo miało być to jednorazowe świadczenie, jednak trwają prace legislacyjne nad wprowadzaniem "czternastki" także w 2023 roku. Tym zajmuje się już Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

To jednak nie koniec rewolucji w emeryturach. Jeszcze pod koniec 2022 roku premier Mateusz Morawicki zapowiedział wprowadzenie 14. emerytury na stałe

Ile wynosi 13. i 14. emerytura?

Wysokość 13. i 14. emerytury definiowana jest na podstawie najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca w danym roku. Ile wynosi najniższa emerytura w 2023 roku? Zgodnie z przepisami prawa ta osiągnie poziom 1588,44 zł brutto. To oznacza, że wysokość 13. emerytury "na rękę" wyniesie 1445,48 zł.

Ile wynosi 14. emerytura? Tu również ma obowiązywać zasada, że świadczenie osiągnie wysokość minimalnej emerytury. Nie wszyscy będą mogli jednak liczyć na pełną "czternastkę". Pełne świadczenie otrzymają emeryci, których wysokość emerytury nie przekracza 2900 zł brutto. Dla pozostałej grupy ZUS zastosuje zasadę "złotówka za złotówkę"

Kiedy wypłata 13. i 14. emerytury?

Wypłata "trzynastki" ma nastąpić już w kwietniu 2023 roku. 13. emerytura trafi na konto emerytów i rencistów jednocześnie ze świadczeniami za czwarty miesiąc. Inaczej wygląda wypłata 13. emerytury w przypadku osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Do nich "trzynastka" trafi wraz ze świadczeniami w maju 2023 roku

Przeczytaj także: Ten emeryt dostaje ponad 37 tys. zł. Ile wynoszą najwyższe i najniższe emerytury w Polsce?

Kiedy wypłata 14. emerytury? W 2023 roku wypłaty świadczeń będą miały miejsce na przełomie sierpnia i września. Dokładna data nie jest jeszcze znana, ponieważ procedowana jest ustawa dotycząca "czternastki". Niemniej resort finansów poinformuje o ewentualnych terminach. 

13. i 14. emerytura. Czy trzeba złożyć wniosek?

Czy trzeba złożyć wniosek o przyznanie 13. i 14. emerytury? Dobra informacja jest taka, że aby otrzymać "trzynastkę" i "czternastkę", nie trzeba składać żadnych dokumentów

Co więcej w przypadku 14. emerytury, nie trzeba samemu obliczać jej wysokości po przekroczeniu progu 2900 zł. ZUS automatycznie przelewa środki na konto

CZYTAJ TAKŻE:

500 plus i zwrot podatku dla seniorów to nie wszystko. Co zmieni się w emeryturach w 2023 roku?

Wcześniejsze emerytury to zło? Naukowcy przedstawili dowody

Nowe świadczenia i dodatki dla mundurowych. Rząd przyjął projekty ustaw

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 13. emerytura | 14. emerytura | emerytura | emeryci i renciści

Reklama

Reklama

Reklama