Reklama

Reklama

Orszak Trzech Króli 2022. Szczegóły uroczystości w największych polskich miastach

Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami polskich miast w czwartek, 6 stycznia. Tego dnia w Kościele katolickim przypada święto Objawienia Pańskiego, zwane świętem Trzech Króli. Z tej okazji organizowane są Orszaki Trzech Króli, upamiętniające przybycie królów - Kacpra, Melchiora i Baltazara - na spotkanie z nowonarodzonym Jezusem. W tym roku Orszak Trzech Króli odbędzie się w 668 miejscowościach w Polsce.

Orszak Trzech Króli 2022 odbędzie się pod hasłem  "Dzień dziś wesoły". Jest to fragment kolędy "Z narodzenia Pana", która powstała na przełomie XVIII i XIX w. Autor tekstu i melodii pozostaje anonimowy, a melodia ma charakter skocznego i marszowego mazura.

Organizatorzy Orszaków Trzech Króli proszą o stosowanie się do pandemicznych restrykcji. 

Oprócz Polski Orszak Trzech Króli 2022 odbędzie się się także za granicą, w tym m.in. w Anglii, Austrii, Francji, na Ukrainie, a także w Afryce, w Zambii, w Sierra Leone, w Kongo, w Kamerunie czy w Rwandzie.

Reklama

Czytaj też: Nadchodzi ochłodzenie. Pogoda na święto Trzech Króli i długi weekend

Orszak Trzech Króli 2022. Warszawa

Orszak Trzech Króli na Warszawie odbędzie się w dwóch lokalizacjach: na Trakcie Królewskim oraz na Tarchominie

Orszak Trzech Króli na Trakcie Królewskim w Warszawie rozpocznie się o godzinie 12 na placu Zamkowym od modlitwy Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. 

Następnie Orszak Trzech Króli ruszy Krakowskim Przedmieściem w stronę stajenki, ustawionej na placu Piłsudskiego. Tam zakończy się wspólnym polonezem. 

Natomiast Orszak Trzech Króli na Tarchominie wyruszy ok. godz. 11.30 spod Parafii Św. Łukasza Ewangelisty przy ul. Sprawnej 9. Trasa będzie prowadziła ulicami: Sprawną, Tłuchowską, Leśnej Polanki, Światowida, Dzierzgońską i powrót ul. Sprawną.

Czytaj też: 7 tajemnic Trzech Króli. Tego mogłeś o nich nie wiedzieć

Orszak Trzech Króli 2022. Kraków

Orszak Trzech Króli 2022 w Krakowie ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne został podzielony na trzy grupy i przejdzie trzema trasami. Wszystkie orszaki udadzą się na Rynek Główny. Start o godzinie 11. 

Orszak Trzech Króli - czerwony - europejski wyruszy spod katedry na Wawelu. 

Orszak Trzech Króli
- zielony - azjatycki wyruszy z salezjańskiego parku Wioski Świata, przy ul. Tynieckiej.

Orszak Trzech Króli
- niebieski - afrykański wyruszy z placu Matejki. 

Po dotarciu orszaków Trzech Króli na Rynek Główny odbędzie się wspólne kolędowanie. 

Orszak Trzech Króli 2022. Wrocław

Orszak Trzech Króli we Wrocławiu oficjalnie rozpocznie się o godzinie 12 przed kościołem Uniwersyteckim (plac Uniwersytecki 1), tuż po mszy świętej o godzinie 11. Orszak Trzech Króli przejdzie trasą ul. Kuźnicza - Rynek, na Plac Gołębi (przy choince), gdzie ustawiona zostanie tradycyjna szopka. Na trasie rozdawane będą śpiewniki i korony. Ze względu na obostrzenia pandemiczne nie będzie tradycyjnego kolędowania. 

Aby uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli we Wrocławiu konieczne jest zapisanie się poprzez formularz DOSTĘPNY TUTAJ.

Orszak Trzech Króli 2022. Lublin

Orszak Trzech Króli w Lublinie rozpocznie się o godzinie 10 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Mszy świętej będzie przewodniczył metropolia lubelski abp. Stanisław Budzik. Następnie orszak Trzech Króli przejdzie placem katedralnym, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Świętoduską, Lubartowską i aleją Tysiąclecia na plac Zamkowy.

Na placu Zamkowym na uczestników orszaku Trzech Króli będzie czekać święta rodzina i artyści i z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Zakończenie przewidziano około godziny 12. 

Orszak Trzech Króli 2022. Szczecin

Orszak Trzech Króli w Szczecinie rozpocznie się o godzinie 11:30 na placu Armii Krajowej, gdzie zaplanowane jest wspólne kolędowanie. O godz. 12:00 rozpoczną się szczecińskie jasełka w dwóch odsłonach.

Trasa orszaku Trzech Króli w Szczecinie będzie przebiegać od placu Armii Krajowej, przez ul. Felczaka, ul. Monte Cassino, pl. Odrodzenia, ul. Marszałka Piłsudskiego, plac Grunwaldzki, aleję Papieża Jana Pawła II, plac Lotników, aż do placu Pawła Adamowicza.

Organizatorzy zachęcają, aby uczestnicy orszaku Trzech Króli w Szczecinie przynosili środki chemiczne do sprzątania oraz słodycze, które mają zostać przekazane m.in. do Domu Samotnej Matki, hospicjum, świetlic środowiskowych Caritas. Artykuły można przekazywać wolontariuszom przy scenie na placu Armii Krajowej.

Orszak Trzech Króli 2022. Gdańsk

Orszak Trzech Króli w Gdańsku rozpocznie się o godzinie 11:30. Zbiórka uczestników odbędzie się na ul. Piwnej (na wysokości wejścia do Bazyliki Mariackiej). Start Orszaku Trzech Króli poprzedzi modlitwa Anioł Pański. Wymarsz zaplanowano na godzinę 12. 

Orszak Trzech Króli zakończy się przed dworem Artusa. Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. 
Uczestnicy odśpiewają tam polskie kolędy wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego "Gryf" z Trąbek Wielkich.

Reklama

Reklama

Reklama