Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Święto Trzech Króli 2022: Co to za święto? Tradycje i zwyczaje
Święto Trzech Króli 2022 zbliża się wielkimi krokami. Kiedy dokładnie wypada i czy co roku obchodzimy je w w tym samym dniu? Czy to dzień ustawowo wolny od pracy? Jak prawidłowo oznaczyć drzwi? Jakie są aktualne i zapomniane tradycje związane ze świętem Trzech Króli? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania, to dobrze trafiłeś. W tym materiale wyjaśniamy wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.
Święto Trzech Króli wypada już na początku 2022 roku i jest niezwykle ważne dla wszystkich chrześcijan, ponieważ to jedno z pierwszych świąt ustanowionych w Kościele katolickim. Nazywa się je również "świętem Epifanii" lub Objawienia Pańskiego.
Chociaż większość osób doskonale wie, w jakim terminie i dlaczego obchodzimy święto Trzech Króli, niektórzy wyszukują informacji na ten temat w sieci, aby po prostu się upewnić.
Czy święto Trzech Króli zawsze ma taką samą datę i kiedy wypada w 2022 roku? Po co obchodzimy Trzech Króli? Jakie są tradycje i zwyczaje związane z Trzema Królami oraz, jak prawidłowo wykonać napis na drzwiach?
Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Święto Trzech Króli: Co to za święto i kiedy wypada?
W 2022 roku Święto Trzech Króli wypada - jak zawsze - 6 stycznia. Jest to kwestia niezmienna, jednak to, czy jest to czwartek, piątek, sobota czy jeszcze inny dzień zależy od danego roku. W 2022 roku będzie to czwartek.
Po co obchodzimy święto Trzech Króli?
Święto Trzech Króli jest pamiątką objawienia się Boga ludziom. Kiedyś obchodzono je na wschodzie również jako Boże Narodzenie, święto Chrztu Pańskiego i pamiątkę cudu w Kanie Galilejskiej.
Dziś jest przede wszystkim wspomnieniem pokłonu Mędrców złożonego nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Mędrcy uosabiają ludzi różnych warstw społecznych, kultur i wieku. W kościele rzymskokatolickim Trzech Króli to święto nakazane więc katolicy mają obowiązek wziąć udział w mszy świętej.
Święto Trzech Króli 2022: Czy 6 i 7 stycznia to dni ustawowo wolne od pracy?
Wiele osób, chcąc zaplanować urlop, zastanawia się, czy Święto Trzech Króli - 6 stycznia oraz kolejny dzień, 7 stycznia - to w Polsce dni ustawowo wolne od pracy.
Czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? Od kilku lat już tak. Zmieniono zapis w Kodeksie pracy, więc od 2011 roku 6 stycznia możemy w Polsce cieszyć się dodatkowym wolnym.
Czy 7 stycznia jest w Polsce dniem wolnym pracy? W tym roku nie, ponieważ Trzech Króli wypada w czwartek. 7 stycznia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, więc pracujemy wtedy normalnie.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w piątek 7 stycznia pracodawca decyduje się dać pracownikom dodatkowy dzień wolny za Nowy Rok 1 stycznia, który wypada w sobotę. W takiej sytuacji przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.
Święto Trzech Króli: Tradycje i zwyczaje
Święto Trzech Króli wiąże się z różnymi tradycjami i zwyczajami. Niektóre wciąż praktykuje się w Polsce, a o innych prawie nikt już nie pamięta.
6 stycznia święci się dary mędrców, czyli złoto, kadzidło i mirrę. Kadzidło służyło kiedyś do okadzania domów, aby ochronić jego mieszkańców przed chorobą i wszelkiego rodzaju nieszczęściem. Podobną funkcję spełnia dziś kreda, którą zapisuje się rok i litery na drzwiach wejściowych. O tym, jak zrobić to prawidłowo, piszemy dalej.
Kolejny zwyczaj związany z Trzema Królami, który zresztą praktykuje się również dziś, jest orszak Trzech Króli, który pojawia się w wielu miastach i jest czymś na kształt ulicznych jasełek.
Dawniej w święto Trzech Króli przygotowywano też wypiek, do którego wkładano jeden migdał. Ten, kto go znalazł, miał mieć szczęście i był traktowany wyjątkowo.
Z obchodami święta Trzech Króli w przeszłości wiązano również zakończenie Szczodrych Godów. Stąd zresztą wzięło się częste określanie daty 6 stycznia jako szczodrego dnia.
Święto Trzech Króli 2022. Jak prawidłowo oznaczyć drzwi?
Niektórzy popełniają błąd, wykonując napis na drzwiach domu, wpisując pierwsze litery imion Trzech Króli w niewłaściwej kolejności lub w milczeniu.
Jak zrobić to prawidłowo? Przyjęło się, że najlepiej po zakończeniu mszy 6 stycznia 2022 roku napisać na drzwiach białą kredą, (pobłogosławioną w tym roku lub latach poprzednich podczas mszy świętej), po polsku (K+M+B 2022) - od imion mędrców Kacpra, Melchiora oraz Baltazara, albo przyjąć wersję łacińską (C+M+B 2022).
Wykonując napis w święto Trzech Króli, należy pamiętać o tradycyjnej modlitwie.
Jej słowa brzmią:
Panie Jezu Chryste, którego Trzej Mędrcy jako Dziecię znaleźli w domu i złożyli Mu hołd, który wzrastałeś w domu w Nazarecie przy boku Maryi i świętego Józefa, uświęć i nasz dom swoją obecnością. Niech panuje w nim Twoja miłość, dobroć i czystość. Niech wszyscy tworzymy domowy Kościół, który w tym sanktuarium niech stale składa Ci uwielbienie i chwałę. Niech święte symbole, które znaczymy na drzwiach tego sanktuarium, przypominają nam i tym, którzy będą nas odwiedzać, że jesteśmy domowym Kościołem i za gwiazdą wiary chcemy iść na spotkanie z Tobą, do domu naszego wspólnego Ojca, z którym w jedności Ducha Świętego żyjesz i królujesz przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Czytaj również:
Zobacz także:
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje