Najnowszy sondaż. Tak Polacy oceniają zmiany w mediach publicznych
Jak Polacy oceniają zmiany przeprowadzone w mediach publicznych? Ponad 41 proc. respondentów myśli o nich pozytywnie. Negatywnie opiniuje je 35 proc. badanych, a ponad 20 proc. uczestników sondażu nie ma w tej sprawie zdania. Rewolucja rządu Donalda Tuska rozpoczęła się w TVP, PAP i Polskim Radiu w połowie grudnia. Główną twarzą zmian jest szef resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz 20 grudnia odwołał rady nadzorcze i zarządy TVP, Polskiego Radia i PAP, a następnie powołał nowe władze mediów publicznych. W kolejnych dniach prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, w której zawarto zapisy o środkach dla TVP.
Na tej podstawie 27 grudnia minister Sienkiewicz postawił spółki w stan likwidacji, argumentując, że - w obliczu weta - pozwoli to na zabezpieczenie dalszego funkcjonowania tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników".
Tak Polacy oceniają sposób przejęcia kontroli nad mediami publicznymi. Sondaż
Obecnie "Wiadomości" zastąpiła "19:30", a widzowie TVP Info oglądać mogą program w całkiem nowej odsłonie i z nowymi pracownikami. Z działaniami rządu premiera Tuska nie zgadzają się politycy PiS, prezydent Andrzej Duda i czołowi pracownicy "dawnych" mediów publicznych, którzy zarzucają mu działanie wbrew prawu. Jak przeprowadzone zmiany oceniają z kolei Polacy? Takie pytanie usłyszeli uczestnicy sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".
Sposób, w jaki rząd postanowił przejąć kontrolę nad publicznymi mediami, pozytywnie ocenia 41,3 proc. respondentów. Negatywne zdanie ma w tej sprawie 35 proc. osób. 20,5 proc. ankietowanych nie ma zdania, a 3,2 proc. nie słyszało o prowadzonych działaniach.
Jak Polacy oceniają zmiany rządu w TVP? Sondaż SW Research
"Częściej niż pozostali sposób przejęcia kontroli nad publicznymi środkami przekazu aprobują osoby, które skończyły 50 lat (46 proc.) oraz respondenci posiadający wyższe wykształcenie (47 proc.)" - analizuje Wiktoria Maruszczak z SW Research.
Decyzje podjęte przez gabinet Donalda Tuska pozytywnie ocenia co druga osoba z miast liczących więcej niż 20 tysięcy mieszkańców. Z kolei rozróżniając badanych pod kątem zarobków, dokonane zmiany dobrze oceniają przede wszystkim osoby zarabiające od 3001 do 4000 zł netto.
W badaniu udział wzięło 800 internautów w wieku powyżej 18 lat.
Źródło: "Rzeczpospolita"
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!