MSWiA o "nowych regulacjach" na granicy z Białorusią. "Sprawdzają się"
Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji zdecydowało, że działanie strefy buforowej z Białorusią zostanie przedłużone o kolejne 90 dni. Zdaniem resortu rozwiązanie to do tej pory było skuteczne i sprawdziło się. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek 10 marca- czytamy w komunikacie o nowych regulacjach w walce z nielegalną migracją.

Decyzję o przedłużeniu podpisał szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Jak podkreślono w komunikacie, jest to związane z wysoką skutecznością jej działania. Zapewnia także bezpieczeństwo funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy, którzy odbywają tam służbę.
Strefa buforowa wprowadzona została przez rząd Donalda Tuska w czerwcu 2024 roku. Na odcinku łącznie 78,29 km przebywać mogą wyłącznie osoby posiadające odpowiednie przepustki wydawane przez Straż Graniczną. W najwęższych miejscach ma ona 200 metrów szerokości, od linii granicy państwowej, zaś w najszerszym około 4 kilometry w głąb kraju.
- Działamy tam, gdzie jest to absolutnie niezbędne. Nie ma tam żadnych szlaków turystycznych, żadnej miejscowości. W jednym miejscu, gdzie dochodzi szlak nie będzie żadnej przeszkody, by mogli poruszać się tam turyści - mówił minister Tomasz Siemoniak tłumacząc decyzję o wprowadzeniu strefy.
Granica z Białorusią. Spada liczba nielegalnych przekroczeń
"Strefa buforowa sprawdza się. Po niemal 267 dniach jej funkcjonowania liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o około 46 procent. Od 13 czerwca 2024 r. do 6 marca br. odnotowano ponad 12,7 tys. takich prób. W analogicznym okresie, przed wprowadzeniem strefy, było ich prawie 23,5 tysiąca" - czytamy w piątkowym komunikacie o nowych regulacjach w walce z nielegalną migracją.
Rejon w którym obowiązuje strefa buforowa to przede wszystkim obszar gęsto zalesiony, podmokły, gdzie nie zbudowano stałej bariery w postaci muru. W związku z tym jest często wykorzystywana przez przestępców, którzy biorą udział w organizowaniu nielegalnej migracji.
Według oficjalnych danych, w całym 2024 roku funkcjonariusze Straży Granicznej przedstawili zarzuty dotyczące organizowania i pomocnictwa w tym procederze 597 osobom. Najwięcej wśród nich było obywateli Ukrainy, Polski, Białorusi i Gruzji. Wobec 155 osób zdecydowano się na zastosowanie aresztu tymczasowego.
------
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!