Reklama

Reklama

Morawiecki: Przyjęliśmy dwie ustawy dot. dopłat do energii

Przyjęliśmy dwie ustawy, które mają łagodzić perturbacje w tym trudnym czasie - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, na którym ministrowie zajmowali się we wtorek projektem ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła. Szef rządu doprecyzował, że dopłaty będą dotyczyć nie tylko węgla, ale i pelletu, LPG, oleju opałowego czy drewna. Druga ustawa dotyczy wsparcia dla odbiorców ciepła systemowego poprzez wypłacanie rekompensat przedsiębiorstwom ciepłowniczym. Morawiecki odniósł się też do kwestii pomocy dla przedstawicieli biznesu, który funkcjonuje wzdłuż Odry.

- Bezpieczeństwo energetyczne i finansowe to podstawa naszego myślenia - mówił Morawiecki dodając, że rząd "stara się wykorzystywać dobrą sytuację budżetową, żeby pomóc obywatelom". Premier tłumaczył, że trudna sytuacja na rynku surowcowym oraz rosnąca inflacja jest wynikiem rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Obok tej ustawy, która wprowadziliśmy - dopłaty do węgla czyli "dodatek węglowy", wprowadzamy dzisiaj dodatkowe możliwości finansowania ciepła, które jest oparte o pellet, LPG, olej opałowy, drewno, a także o ciepło systemowe - oświadczył. 

Reklama

- Dziś mamy też bardzo dobrą wiadomości dla samorządów - oznajmił Morawiecki. - Przyjęliśmy dzisiaj na Radzie Ministrów także drugą ustawę. To ustawa o dodatkach, o specjalnym dodatkowym zastrzyku finansowym dla samorządów - mówił. Stwierdził, że budżet nowego projektu "przekracza najśmielsze oczekiwania samorządowców". - Środki, które przeznaczamy - 13,7 mln zł mogą być wydane w sposób elastyczny. Mogą być przeznaczone na wydatki bieżące, służyć na inwestycje, być przeznaczane na podwyżki, ale także - i to chcę podkreślić - mogą i powinny być przeznaczane na dodatki do ciepła systemowego, żeby mieszkańcy mogli korzystać z tańszej energii - tłumaczył. 

- Każda gmina otrzyma przyjemniej 2,8 mln zł - zapowiedział szef rządu. Z koeli budżety powiatów wsparte zostaną kwotą co najmniej 6,1 ml zł.  

Moskwa: Wnioski już można składać

- Wnioski na "dodatek węglowy" już można w gminach składać - zapowiedziała minister środowiska i klimatu Anna Moskwa. - Tym dodatkiem zareagowaliśmy natychmiastowo ze względu na potrzebę gospodarstw, które muszą kupić węgiel na sezon grzewczy - mówiła. 

Minister oznajmiła, że rząd opracował kompleksowe rozwiązanie dla wszystkich odbiorców ciepła, którzy "potencjalnie mogliby zostać dotknięci podwyżkami". - W pierwszej kolejności zapewniliśmy wsparcie dla osób, które ogrzewają się ciepłem systemowym czyli tym dostarczanym przez ciepłownię do domów - tłumaczyła i dodała, że są to "bloki i osiedla". - Tak funkcjonuje większość miast w Polsce - stwierdziła Moskwa. - Większość tych ciepłowni jest objętych systemem taryfowania - dodała.

Jak wskazała, dla 43 proc. odbiorców w Polsce objętych ciepłownictwem systemowym na poziomie taryfy blokujemy podwyżki, zapewniając jednocześnie system dopłat dla ciepłowni, czyli nie ma żadnej interakcji dla obywatela. To ciepłownia składa wniosek taryfowy do URE, otrzymuje wsparcie i tym samym taryfa zatwierdzana dla obywatela, jest taryfą niższą.

Będzie to taryfa na poziomie średniej ceny z marca, wg danych URE plus maksymalnie 60 proc. ceny surowca.  Ta maksymalna podwyżka to jest 40 proc. - podała.(..)  średnie wsparcie dla gospodarstwa domowego, czyli kwota, o którą będzie obniżony rachunek to od 1 tys. do prawie 4 tys. zł na gospodarstwo domowe w całym sezonie grzewczym - podała.

Odszkodowania dla przedsiębiorców działających przy Odrze

- Ten temat - temat ewentualnych odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy działają wzdłuż Odry - nie tylko został wspomniany, ale zostały już zaproponowane odpowiednie rozwiązania przez pana ministra Gróbarczyka (Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury red.) i panią minister Maląg (Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej red.) z udziałem minister Semeniuk (Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii red.). Te rozwiązania finansowe są tak skonstruowane, aby w krótkim czasie przedsiębiorcom, którzy wykażą się stratą, można było tę stratę zrekompensować - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że wcześniejsze programy, skierowane do przedsiębiorców, czyli tarcze antyinflacyjne, "stanowią odpowiednie podglebie wiarygodności naszych programów, związanych z pomocą przedsiębiorcom, a konkretnie - na ratowanie miejsc pracy".

- Pani minister Maląg i pan minister Gróbarczyk przedstawili założenia. Postaram się, aby projekt został przyjęty albo w trybie obiegowym, albo na specjalnym posiedzeniu rządu, jeśli jakiś minister sobie tego zażyczy, bo założenia do tej ustawy zostały przedyskutowane na dzisiejszej Radzie Ministrów. I wtedy ta ustawa mogłaby trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, aby można było nad nią procedować - dodał Morawiecki.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb, ale w wodzie stwierdzono niski poziomu tlenu. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.
W związku z sytuacją na Odrze premier zdymisjonował szefa Wód Polskich Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. 

Rekompensaty dla przedsiębiorstw ciepłowniczych

Projektowany mechanizm przewiduje ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej - m.in. szpitali czy szkół. Chodzi o pokrycie części kosztów odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw ciepłowniczych poprzez rekompensaty dla nich. Proponowany mechanizm ma polegać na ustaleniu przez wytwórcę ciepła określonego poziomu średnich cen dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej. Średnia cena z rekompensatą zostanie ustalona na poziomie 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego na podstawie gazu ziemnego lub oleju opałowego i 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.

W przypadku gdy w systemie ciepłowniczym występują źródła ciepła, które wykorzystują jednocześnie różne paliwa, średnia cena wytwarzania ciepła będzie określana proporcjonalnie do procentowego udziału danego źródła. Wsparcie to ma obowiązywać przez cały najbliższy sezon grzewczy, tj. od października 2022 r. do kwietnia 2023 r.

Dodatki dla gospodarstw domowych

Jak przewidują założenia, gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, czy też olejem opałowym otrzymają jednorazowe dodatki.  

Jednorazowy dodatek wyniesie: 3 tys. zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym albo innym rodzajem biomasy; 1 tys. zł - gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilany drewnem kawałkowym; 500 zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, a 2 tys. zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku dla gospodarstwa domowego będzie potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Reklama

Reklama

Reklama