Reklama

Marek Gróbarczyk

Wtorek, 13 grudnia 2022 (16:55)AktualizacjaCzwartek, 19 października 2023 (11:59)

Marek Józef Gróbarczyk to polski inżynier i polityk. Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji. Poseł na Sejm IX kadencji.

Marek Gróbarczyk
Marek Gróbarczyk/Piotr Molecki/East News/East News

Marek Gróbarczyk

Marek Gróbarczyk - wykształcenie

Marek Gróbarczyk jest absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni na Wydziale Mechanicznym o specjalizacji eksploatacja siłowni okrętowych. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie telekomunikacji cyfrowej na bydgoskiej Akademii Techniczno-Rolniczej.

Marek Gróbarczyk - kariera zawodowa i polityczna

Marek Gróbarczyk pracę zawodową rozpoczął jako marynarz. W latach 1993-1995 pracował na statkach morskich jako mechanik. W latach 2006-2007 był członkiem zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA oraz prezesem spółki ZWRI w Tarnowie. Od 2007 do 2008 roku był członkiem Rady Nadzorczej Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.

W 2007 roku został mianowany na ministra gospodarski morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Dopiero później wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Z listy PiS został wybrany w 2009 roku do Parlamentu Europejskiego. W 2011 wstąpił do komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Był członkiem Delegacji do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową oraz Komisji Rybołówstwa.

W 2014 ponownie został europosłem, którego urząd sprawował do listopada 2015 roku. Podczas VIII kadencji Parlamentu Europejskiego, był członkiem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz ponownie Delegacji do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową.
Jego urząd w Parlamencie Europejskim zakończył się wraz z powołaniem go na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w rządzie Beaty Szydło, a później Mateusza Morawieckiego.

W wyborach parlamentarnych w 2019 został wybrany do Sejmu IX kadencji. W październiku 2020 z uwagi na likwidację resortu, został odwołany ze składu rządu, ale już w listopadzie wrócił do niego jako sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

Marek Gróbarczyk - życie osobiste

Marek Gróbarczyk ma żonę Beatę, z którą ma dwóch synów: Huberta i Maksymiliana.

Temat Marek Gróbarczyk znajdziesz również w serwisie: Biznes

Marek Gróbarczyk - Wiadomości

Czwartek, 25 sierpnia 2022 (12:36)
Jak ustaliła Interia, Marek Gróbarczyk z PiS - pełnomocnik rządu ds. gospodarowania wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, a do tego wiceminister infrastruktury, wziął tydzień urlopu...
Środa, 20 listopada 2019 (19:07)
- Spotkanie władz klubu PiS z posłami ugrupowania, którzy po raz pierwszy zasiadają w Sejmie, miało charakter ściśle organizacyjny; to były uwagi natury ogólnej, jak się funkcjonuje w Sejmie, może...
Piątek, 22 listopada 2013 (19:27)
Utworzenia ministerstwa gospodarki morskiej i przyznania tej dziedzinie "należnego statusu" chcą zachodniopomorscy politycy PiS, m.in. eurodeputowany Marek Gróbarczyk oraz radni sejmiku i miasta...

Marek Gróbarczyk - Wideo

Poniedziałek, 8 maja 2023 (10:49)
Nie chcę dyskutować z wyrokami sądu, ale w tym wypadku nie weszliśmy generalnie w wyrok NSA, ponieważ my jesteśmy w zupełnie innym miejscu, jesteśmy na samej górze inwestycji, zrobiliśmy nasypy...