Marek Gróbarczyk jest absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni na Wydziale Mechanicznym o specjalizacji eksploatacja siłowni okrętowych. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie telekomunikacji cyfrowej na bydgoskiej Akademii Techniczno-Rolniczej.
Marek Gróbarczyk - kariera zawodowa i polityczna
Marek Gróbarczyk pracę zawodową rozpoczął jako marynarz. W latach 1993-1995 pracował na statkach morskich jako mechanik. W latach 2006-2007 był członkiem zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA oraz prezesem spółki ZWRI w Tarnowie. Od 2007 do 2008 roku był członkiem Rady Nadzorczej Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.
W 2007 roku został mianowany na
ministra gospodarski morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Dopiero później wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości.
Z listy PiS został wybrany w 2009 roku do Parlamentu Europejskiego. W 2011 wstąpił do komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Był członkiem Delegacji do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową oraz Komisji Rybołówstwa.
W 2014 ponownie został europosłem, którego urząd sprawował do listopada 2015 roku. Podczas VIII kadencji Parlamentu Europejskiego, był członkiem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz ponownie Delegacji do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową.
Jego urząd w Parlamencie Europejskim zakończył się wraz z powołaniem go na
ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w rządzie Beaty Szydło, a później Mateusza Morawieckiego.
W wyborach parlamentarnych w 2019 został wybrany do Sejmu IX kadencji. W październiku 2020 z uwagi na likwidację resortu, został odwołany ze składu rządu, ale już w listopadzie wrócił do niego jako sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.
Marek Gróbarczyk - życie osobiste
Marek Gróbarczyk ma żonę Beatę, z którą ma dwóch synów: Huberta i Maksymiliana.