Reklama

"Lex Czarnek": Na wniosek PiS sejmowe komisje wycofują jeden zapis

Na wniosek PiS sejmowe komisje wycofały z rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zmierzającej do wzmocnienia roli kuratorów oświaty, zapisy proponujące zmianę w składzie komisji konkursowych na dyrektora szkoły poprzez zwiększenie liczby przedstawicieli kuratora.

We wtorek podczas procedowania na posiedzeniu sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej posłowie złożyli szereg wniosków o wprowadzenie poprawek dotyczących komisji konkursowych na dyrektora szkoły, a także dotyczących możliwości odwołania dyrektora w przypadku nie zrealizowania przez dyrektora szkoły w określonym terminie zaleceń po kontroli przeprowadzonej przez organ nadzoru pedagogicznego.

W projekcie nowelizacji zaproponowano zwiększenie liczby jego przedstawicieli kuratora w składzie komisji konkursowej na dyrektora szkoły z trzech do pięciu.

Reklama

Przemysław Czarnek zapowiedział wycofanie się z tych przepisów

Poseł Tomasz Zieliński (PiS) złożył poprawkę wycofującą z projektu tę zmianę i pozostawienie takiego składu komisji, jaki jest obecnie. Wycofanie się z zapisów projektu w tej kwestii zapowiedział w grudniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Połączone komisje poparły w głosowaniu ten wniosek. Za jego przyjęciem było 65 posłów, 7 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Poparcia połączonych komisji nie zyskały poprawki zgłoszone przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk (Lewica) i Krystynę Szumilas (KO) wykreślające proponowane w projekcie zmiany dotyczące wyboru dyrektora. Odrzucono też poprawki Katarzyny Lubnauer (KO) zmniejszające liczbę przedstawicieli kuratora w komisji, a zwiększającej liczbę przedstawicieli rady pedagogicznej i rady rodziców.

Połączone komisje odrzuciły też poprawkę Artura Dziambora (Konfederacja) zmniejszającą zaproponowaną w projekcie liczbę przedstawicieli kuratora oświaty w komisji konkursowej i zwiększającej liczbę przedstawicieli rady pedagogicznej, rady rodziców, przy jednoczesnym wykreśleniu ze składu komisji przedstawicieli związków zawodowych.

"Lex Czarnek". Poprawki opozycji bez poparcia komisji

Poparcia połączonych komisji nie zyskały też poprawki zgłoszone przez Szumilas i Dziemianowicz-Bąk wykreślające z projektu zapisy dotyczące odwołania dyrektora szkoły w przypadku nie zrealizowania przez niego w określonym terminie zaleceń nadzoru pedagogicznego. Poparcia nie zyskały też poprawki łagodzące zaproponowane przepisy.

Dziemianowicz-Bąk zgłosiła wszystkie odrzucone poprawki Lewicy jako wnioski mniejszości, a Lubnauer zapowiedziała zgłoszenie w drugim czytaniu poprawek dających dyrektorom szkoły możliwość odwołania się.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Przemysław Czarnek | Lex Czarnek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy