Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Jest decyzja Senatu
Senat odrzucił prezydencką nowelizację ustawy ws. powołania komisji do badania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski. Teraz do decyzji Senatu będzie musiał ustosunkować się Sejm.

Senat podjął w piątek uchwałę o odrzuceniu powstałej z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.
Za odrzuceniem nowelizacji ustawy, co rekomendowały senackie komisje, było 50 senatorów, przeciw - 44, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Teraz do decyzji Senatu będzie musiał ustosunkować się Sejm, który może odrzucić stanowisko Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Senat prezydencką nowelizacją ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 zajmował się na rozpoczętym w środę dwudniowym posiedzeniu. Podczas briefingu przed rozpoczęciem posiedzenia marszałek izby Tomasz Grodzki został zapytany o to, jaka będzie decyzja Senatu ws. noweli. Jak wówczas stwierdził:
- Komisja ustawodawcza pracowała bardzo starannie nad tym projektem. On jest dalej niekonstytucyjny, bo nie można ustanawiać ciała nieumocowanego w polskim systemie prawnym i, na dokładkę, kompletnie bezkarnego. Tak się w demokracjach nie dzieje i Senat nie może się zgodzić na tego typu rozwiązania - powiedział Grodzki.
Ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich
W ubiegły czwartek senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji opowiedziały się za odrzuceniem nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że prezydencka nowelizacja nie poprawia ustawy w całości, nie koryguje bowiem wszystkich jej niekonstytucyjnych przepisów.
31 maja weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej oraz skierował ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast 2 czerwca Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy, w połowie czerwca została ona przyjęta przez Izbę.
Zgodnie z nowelą w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!