Reklama

Tomasz Grodzki

Piątek, 7 października 2022 (09:50)AktualizacjaCzwartek, 16 listopada 2023 (15:44)

Tomasz Grodzki to polski chirurg oraz polityk. Senator IX, X i XI kadencji. Marszałek Senatu X kadencji.

Tomasz Grodzki
Tomasz Grodzki/Stanislaw Bielski/Reporter

Tomasz Grodzki

Tomasz Grodzki — działalność naukowa i zawodowa

Tomasz Grodzki ukończył studia medyczne w 1983 r. na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Dalszy rozwój naukowy również związał z tą uczelnią, gdzie w 1991 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, a w 2003 r. — doktora habilitowanego nauk medycznych. W 2007 r. otrzymał stanowisko profesora uczelni. Tytuł profesora zwyczajnego nauk medycznych został mu wręczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego 21 stycznia 2011 r. 

Doktorat obronił na podstawie rozprawy zatytułowanej „Ocena wpływu całkowitego wycięcia opłucnej ściennej na czynność wentylacyjną z powodu nawrotowej odmy samoistnej”, natomiast tytuł doktora habilitowanego na podstawie pracy pod tytułem „Ocena wybranych parametrów czynności układu oddechowego po operacji wycięcia płata w porównaniu do wycięcia segmentu płucnego z zastosowaniem badań radioizotopowych”. 

Pracę zawodową podjął w Specjalistycznym Szpitalu im. Prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie. W 1991 r. uzyskał specjalizację drugiego stopnia z chirurgii klatki piersiowej. W 1995 r. został ordynatorem oddziału torakochirurgii, a w latach 1998-2016 pełnił funkcję dyrektora szpitala

Tomasz Grodzki jako pierwszy Polak został przyjęty do American Association for Thoracic Surgery

Tomasz Grodzki - kariera polityczna 

Pierwsze kroki w działalności politycznej stawiał w Radzie Miasta Szczecina, do której był wybierany na trzy kadencje w wyborach 2006, 2010 oraz 2014 roku. Również w 2014 r. brał udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uzyskał 26 863 głosy, lecz nie zdobył mandatu w okręgu 13. Rok później z sukcesem wystartował w wyborach parlamentarnych w okręgu 97., uzyskał 69 887 głosów i zdobył mandat senatora IX kadencji. W ponownych wyborach parlamentarnych - w 2019 r. - ponownie zdobył mandat senatora w okręgu 97., uzyskując 149 245 głosów. 

Po wygranych przez opozycję wyborach do Senatu w 2019 roku, Tomasz Grodzki został kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Lewicy na stanowisko marszałka Senatu. 12 listopada 2019 r. na pierwszym posiedzeniu Senatu X kadencji został wybrany większością 51 głosów na marszałka Senatu.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. został Senatorem XI kadencji.

Tomasz Grodzki — życie prywatne

Tomasz Grodzki ma żonę i dwie córki. Z żoną Joanną są ponad 30 lat po ślubie. Joanna Grodzka także jest lekarzem — pracuje w szczecińskim szpitalu Zdroje. Jako specjalizację wybrała okulistykę, w szczególności leczenie wzroku dzieci i noworodków. Jedna z córek Tomasza Grodzkiego — Katarzyna — jest prawniczką, natomiast druga — Anna — poszła w ślady rodziców i pracuje jako rezydent radiologii. Para ma trzy wnuczki — Elżbietę, Hannę oraz Zofię. 

W wolnych chwilach Tomasz Grodzki lubi aktywnie spędzać czas, przede wszystkim jeżdżąc na nartach oraz grając w tenisa. Jest także miłośnikiem trekkingu wysokogórskiego. Jest również wielbicielem szybkich aut. Biegle włada językiem angielskim.

Powiązane z tematem Tomasz Grodzki

Platforma Obywatelska (PO) to polska partia polityczna początkowo utworzona jako stowarzyszenie 24 stycznia 2001 roku, a następnie zarejestrowana jako partia pod nazwą Platformy Obywatelskiej...

Tomasz Grodzki - Wiadomości

Sobota, 13 lipca 2024 (07:55)
Anna G., jedna z najbliższych współpracownic Tomasza Grodzkiego, usłyszała zarzut w związku z aferą mobbingową w Senacie - dowiedziała się Interia. Chodzi art. 218 KK dotyczący naruszania praw...

Tomasz Grodzki - Wideo