Reklama

Reklama

Katastrofa ekologiczna Odry. Anna Moskwa przedstawiła najnowsze informacje

W przebadanych próbkach z Odry nie wykryto żadnych substancji toksycznych - przekazała Anna Moskwa podczas konferencji prasowej. Badania GIOŚ potwierdzają natomiast wysokie zasolenie rzeki. Podczas konferencji minister została zapytana przez dziennikarzy o urlop w czasie kryzysu ekologicznego.

- GIOŚ przeanalizował próbki. Żadna z tych próbek na dzisiaj nie wykazała żadnych substancji toksycznych. Jednocześnie Generalna Inspekcja Ochrony Środowiska przekazała próbki wody do badań za pomocą biotestów - mówiła podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Poinformowała, że przedmiotem analizy są również warunki naturalne w rzece. GIOŚ bada wszystkie uwarunkowania, które potwierdzają wysokie zasolenie i wysoką temperaturę - dodała.

Moskwa stwierdziła również, że sprawdzany jest wariant odprowadzenia do rzeki dużej ilości wód przemysłowych, które "mogłyby spowodować zasolenie". - W wodach przemysłowych jest dużo chloru, który jest aktywnym pierwiastkiem i mógł potencjalnie uruchomić zanieczyszczenia z osadów dennych - tłumaczyła minister. Mówiła też o przebadanych rybach z Odry. - Pierwsza partia badania pestycydów się zakończyła. Nie wskazano obecności w żadnym z badanych gatunków - zapewniła. Wykluczono też obecność metali ciężkich. 

Reklama

Anna Moskwa poinformowała, że w celu zabezpieczenia rzeki na przyszłość, powstanie sieć stacji monitorujących, które będą wykorzystywały techniki detekcji, satelitarne, alerty środowiskowe.

Minister tłumaczy się z urlopu

W ubiegłą sobotę Interia informowała, że w czasie kryzysu ekologicznego Odry, minister Moskwa przebywała na urlopie. O swój wypoczynek została zapytana przez dziennikarzy podczas konferencji prasowej.

- W momencie pojawienia się zdarzenia wojewódzka inspekcja ochrony środowiska, która podlega wojewodzie, pojawiła się na miejscu i pobrała próbki. Jednocześnie nasza Generalna Inspekcja Ochrona Środowiska, która nie nadzoruje bezpośrednio wojewódzkich inspekcji, (...) podjęła też monitoring sytuacji. Nasze laboratoria pracują całodobowo. To były te pierwsze działania - powiedziała Anna Moskwa.

Minister zapewniła, że działania prowadziły też inspekcja weterynaryjna i Wody Polskie, które odpowiadają za aspekt inwestycyjny i działania były prowadzone "w odpowiednim czasie".

Moskwa stwierdziła, że kiedy okazało, iż sytuacja dotyczy więcej niż jednego województwa, wówczas został utworzony sztab kryzysowy w MSWiA. - Od początku uczestniczyłam w pracach tego sztabu, razem ze swoim zespołem. Również minister Ozdoba był zaangażowany od pierwszego momentu. Również pion naszego zarządzania kryzysowego - twierdzi szefowa resortu klimatu. Nie odpowiedziała czy przebywała na urlopie w ostatnim czasie.

Minister Moskwa i minister Adamczyk byli dopytywani o konkretną datę, kiedy sprawa stała się ponadregionalna i powstał sztab kryzysowy. Nie udzielili dokładnej odpowiedzi, powtarzając jedynie, że działania podjęto kiedy sprawa dotyczyła więcej niż jednego województwa.

Katastrofa ekologiczna Odry

Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. 12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. 

Trwa oczyszczanie rzeki z truchła ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej. 

Reklama

Reklama

Reklama