Andrzej Adamczyk - wykształcenie i kariera zawodowa
W 1979 roku Andrzej Adamczyk ukończył Zespół Szkół Budowlanych w Krzeszowicach (woj. małopolskie).
Po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął pracę w Przedsiębiorstwie Przemysłu Betonów "Prefabet - Krzeszowice", następnie pracował w Biurze Głównego Mechanika Chrzanowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych. W 1982 roku został zatrudniony w Dziale Inwestycyjnym Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Krzeszowicach.
W 1984 roku rozpoczął pracę w Zakładzie Remontowo-Budowlanym w Spółdzielni w Sance koło Krzeszowic, gdzie pracował na stanowisku mistrza budowy, następnie - kierownika budowy, a potem jako kierownik Zakładu Remontowo-Budowlanego.
Andrzej Adamczyk zdobył uprawnienia budowlane. Jest członkiem Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Już po rozpoczęciu kariery politycznej na szczeblu krajowym, w 2014 roku, ukończył studia licencjackie w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi (filia w Olkuszu) na kierunku rachunkowość i finanse.
Kwestia magisterskiego wykształcenia Andrzeja Adamczyka
do dziś budzi kontrowersje. W przeszłości pojawiły się m.in. podejrzenia popełnienia plagiatu. W 2015 roku jako jedyny
minister zasiadający w rządzie Beaty Szydło nie posiadał tytułu magistra, jednak już w 2016 roku miał ten dyplom uzyskać, co spotkało się z pytaniami o to, w jaki sposób do tego doszło.
Odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości nie udzielała także Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, która tytuł miała nadać. Pomimo wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi treść pracy magisterskiej nie została upubliczniona. Sam Andrzej Adamczyk oficjalnie opisuje swoje wykształcenie jako "wyższe ekonomiczne".
Andrzej Adamczyk - kariera polityczna
Od końca lat 80. ubiegłego roku Andrzej Adamczyk współtworzył ruch Komitetów Obywatelskich NSZZ „Solidarność” w zachodniej części województwa krakowskiego. Należał do Ruchu Trzeciej Rzeczpospolitej. W 1993 roku był kandydatem z list Porozumienia Centrum do Sejmu (nie był członkiem partii). Mandatu nie uzyskał.
W latach 1998-2005 Andrzej Adamczyk był radnym Powiatu Krakowskiego. Przez dwie kadencje przewodniczył wówczas powiatowej Komisji Infrastruktury i gospodarki komunalnej.
Jesienią 2001 roku został członkiem
Prawa i Sprawiedliwości. Pełni funkcję
szefa struktur Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu Krakowskim. Zasiada w
Sejmie RP od 2005 roku (jako poseł V, VI, VII, VIII i IX kadencji Sejmu RP). Od 2007 do 2015 roku
był wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Infrastruktury.
W 2012 roku został wyróżniony w rankingu tygodnika "Polityka" jako najlepszy poseł roku oraz w całej VII kadencji Sejmu RP.
Od listopada 2015 roku do stycznia 2018 roku
pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa, w rządzie Beaty Szydło, a następnie
Mateusza Morawieckiego. W styczniu 2018 roku
ministerstwo infrastruktury i budownictwa zostało rozdzielone. Kwestie budownictwa zostały przekazane do
ministerstwa inwestycji i rozwoju, a Andrzej Adamczyk został powołany na
stanowisko ministra infrastruktury.
Andrzej Adamczyk - życie prywatne
Andrzej Adamczyk to syn Mieczysława i Władysławy. Pochodzi z Krzeszowic w woj. małopolskim.
Andrzej Adamczyk jest żonaty, ma dwie córki. Jedna z nich jest inżynierem budownictwa. Druga ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.