Reklama

Anna Moskwa

Poniedziałek, 11 września 2023 (12:13) Aktualizacja Środa, 13 września 2023 (14:10)
Anna Moskwa to polska urzędniczka państwowa, przedsiębiorczyni, ekonomistka i działaczka społeczna. Urodziła się 27 maja 1979 w Zamościu. Od 2021 roku piastuje urząd ministra klimatu i środowiska.
Anna Moskwa - najważniejsze informacje
Anna Moskwa /Tomasz Jastrzebowski/REPORTER /East News

Anna Moskwa - najważniejsze informacje

Anna Moskwa - wykształcenie

Anna Moskwa ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Zamościu. W czasie nauki w szkole średniej, w 1996 roku została laureatką Olimpiady Wiedzy Religijnej.

Anna Moskwa ukończyła trzy kierunki studiów: socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz ekonomię i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz na Uniwersytecie Warszawskim

Ponadto jest absolwentką studiów podyplomowych MBA na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Płynnie posługuje się językiem angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Anna Moskwa - kariera zawodowa

Na początku kariery zawodowej prowadziła własną działalność gospodarczą, zajmując się kwestiami z zakresu rynku pracy, rekrutacji, postępowań przetargowych oraz innowacji. Specjalizowała się w zakresie funduszy unijnych i współpracy międzynarodowej.

Prezesowała też spółce Quality and Development Institute, zajmującej się audytami i szkoleniami.

Anna Moskwa - działalność społeczna

Anna Moskwa była związana z organizacją pozarządową Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw, zajmującą się działaniami w obszarze edukacji międzykulturowej, pomocy rozwojowej oraz rynku pracy. Była wolontariuszką tej fundacji, a później pełniła funkcje wiceprezesa i prezesa jej zarządu. 

W 2010 kierowała polskim oddziałem organizacji charytatywnej Habitat for Humanity. Organizacja ta skupia się na pomocy osobom o niskich dochodach w znalezieniu własnego mieszkania. 

Anna Moskwa była też animatorką Ruchu Światło-Życie, którego celem jest formacja ku dojrzałości chrześcijańskiej. To inicjatywa odnowy Kościoła poprzez większe zaangażowanie osób świeckich w życie religijne. Animatorzy Ruchu są zaangażowani m.in. w organizację rekolekcji oraz podtrzymywanie łączności między członkami wspólnoty.

Anna Moskwa - kariera polityczna

Anna Moskwa karierę polityczną rozpoczęła w latach 2016-2017, kiedy zajmowała stanowisko dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W 2017 roku została wiceminister w tym samym resorcie, a w 2018 roku przejęła kompetencje innego z sekretarzy stanu w tym samym resorcie. Pełniła swoje obowiązki do 7 października 2020 roku, kiedy to całe ministerstwo uległ likwidacji. 

Następnie w latach 2017-2020, pełniła funkcję podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

W latach 2020-2021, obejmowała fotel Prezesa Zarządu Baltic Power, czyli spółki, zajmującej się współpracą Polski z innymi państwami w ramach wspólnego projektu dotyczącego energii generowanej przez wiatraki.

Od 2021 r. była dyrektorem biura ds. morskich farm wiatrowych w spółce Orlen, a także piastowała urząd ministra klimatu i środowiska, na który została powołana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. 

W marcu 2023 roku została wybrana na wiceprzewodniczącą Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W tym samym roku została też członkinią partii Prawo i Sprawiedliwość.

Na stanowisku ministra w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego Moskwa musiała zmierzyć się z kilkoma poważnymi wyzwaniami. Poza naciskami Unii Europejskiej w związku z pracami nad neutralizacją klimatycznej Europy w tym Polski, głównym problemem było zakończenie sporu dotyczącego kopalni węgla brunatnego w Turowie. Kolejnym ważnym zagadnieniem była efektywność energetyczna i polityka jądrowa w Polsce.

Anna Moskwa - życie prywatne

Mężem Anny Moskwy jest Paweł Rusiecki, który od kilku lat obejmuje urząd Zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym. Para poznała się na biegu charytatywnym i do dziś biegają wspólnie na długich dystansach.

W 2022 roku, ze względu na stanowisko obejmowane przez Rusieckiego, katastrofa ekologiczna na Odrze wywołała pytania o ewentualny konflikt interesów. Co prawda Wody Polskie podlegają Ministerstwu Infrastruktury, jednak wyjaśnienie przyczyn masowego pomoru ryb i innych zwierząt w rzece wymagało międzyresortowej współpracy. Media spekulowały wówczas, czy małżeństwo szefowej ministerstwa klimatu i środowiska oraz wiceprezesa Wód Polskich nie utrudniło przypadkiem śledztwa, a także wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za ewentualne zaniedbania.

Temat Anna Moskwa znajdziesz również w serwisie:

Anna Moskwa - Wiadomości

Anna Moskwa - Wideo