Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Jasne stanowisko komisji ws. immunitetu posła Marcina Romanowskiego

Komisja Regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przekazała, że jest "za" zniesieniem immunitetu Marcina Romanowskiego - podała posłanka Agnieszka Pomaska. To jednak wyłącznie rekomendacja, a ostateczna decyzja powinna zapaść podczas głosowania na sali plenarnej w środę. - Mamy do czynienia z jawnym skandalem, pogwałceniem prawa i jakichkolwiek standardów - skomentował dla Interii Marcin Romanowski.

Komisja opowiedziała się za zniesieniem immunitetu Marcina Romanowskiego
Komisja opowiedziała się za zniesieniem immunitetu Marcina Romanowskiego/Wojciech Olkusnik//East News

Komisja Regulaminowa Rady Europy zarekomendowała uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. 16 osób było za, 5 przeciw - przekazała Agnieszka Pomaska w mediach społecznościowych, publikując świadczący o tym dokument. 

Wcześniej - we wtorek rano - zaczęło się posiedzenie komisji. Zabrakło na nim głównego zainteresowanego.  

- Pan Romanowski rzeczywiście nie pojawił się ani nie wyznaczył osoby, która mogłaby go reprezentować, chociaż miał do tego prawo. Mógł wyznaczyć osobę z zewnątrz albo z grona komisji - przekazała Interii Danuta Jazłowiecka, posłanka PO zasiadająca w komisji. 

Decyzja w sprawie wniosku Adama Bodnara o uchylenie immunitetu Romanowskiego ma zapaść w środę.

Marcin Romanowski: To jawny skandal

Z prośbą o komentarz zadzwoniliśmy do polityka Suwerennej Polski. Marcin Romanowski podkreślał, że o wniosku dotyczącym uchylenia swojego immunitetu dowiedział się z portalu X, z kont należących do polityków PO. - Po konsultacji z moim prawnikiem, wróciłem do Warszawy, aby przygotować odpowiednie dokumenty. Chcę podkreślić, że wniosku dotyczącego mojej sprawy nie otrzymałem do dzisiaj - powiedział Interii Romanowski.

W opinii polityka, "mamy do czynienia z jawnym skandalem, pogwałceniem prawa i jakichkolwiek standardów". - Decyzja jest zwyczajnie polityczna. Wczoraj wieczorem i dzisiaj rano prowadziłem korespondencję z przewodniczącą komisji regulaminowej. Uniemożliwiono mi przedstawienie mojego stanowiska oraz przekazanie dokumentów, co zgodnie z art. 73 Regulaminu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest obowiązkiem - powiedział Interii działacz Suwerennej Polski. 

Jak przekazał nam były wiceminister sprawiedliwości, prosił o wyznaczenie terminu, który umożliwi mu odniesienie się do zarzutów. - Pojawiły się nowe okoliczności, mamy dwa orzeczenia: Sądu Najwyższego i Sądu Okręgowego w Warszawie z piątku. Jedno w mojej sprawie, brak do niego jeszcze uzasadnienia. Samo orzeczenie SN budzi jednak wątpliwości czy wniosek powinien w ogóle być procedowany, czy pochodzi od nieuprawnionego organu. Nie wzięto tej kwestii pod uwagę - argumentował Romanowski. 

Co, w opinii byłego wiceministra, wskazuje na upolitycznienie sprawy? Według posła, odmówiono mu prawa do obrony, a posiedzenie komisji regulaminowej trwało tylko kilka godzin. - Do tego charakter zarzutów oraz wiele okoliczności sprawy: medialne zatrzymanie mnie w sytuacji, kiedy wcześniej sam się zgłosiłem, ujawnianie w mediach materiałów ze śledztwa czy ataki na samego przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w związku z moim uwolnieniem. Wszystko to wskazuje na upolitycznienie sprawy - przekazał Interii Marcin Romanowski. 

Sprawa Marcina Romanowskiego. Coraz bliżej uchylenie immunitetu

Marcin Romanowski w latach 2019-2023 był wiceszefem resortu sprawiedliwości, dodatkowo od 2018 roku był pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry ds. Funduszu Sprawiedliwości. 

Obecnie prowadzone jest śledztwo dotyczące wyprowadzania środków z Funduszu, w tym na zakup systemu Pegasus. Romanowski jest podejrzewany m.in. o ustawianie konkursów i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Łącznie ciąży nad nim 11 zarzutów. W lipcu warszawski sąd rejonowy zadecydował, że Romanowski, mimo decyzji prokuratury pozostanie na wolności ze względu na posiadanie immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Decyzję tę podtrzymał w zeszłym tygodniu Sąd Okręgowy.

W reakcji prokuratur generalny Adam Bodnar skierował do przewodniczącego zgromadzenia ZPRE wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiemu.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Apel służb ratunkowych i sanitarnych do grzybiarzy/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także