"Gotowi na każdy scenariusz". Minister pokieruje obroną cywilną
Na czele obrony cywilnej w Polsce stanie minister Marcin Kierwiński - ogłosił szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz. Według wicepremiera projekt ustawy przygotowany przez szefa MSWIA "już niedługo trafi do konsultacji społecznych". Minister zaznaczył, że najważniejszym partnerem rządu w tej kwestii organizacji obrony cywilnej będą samorządy.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński wraz z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem w piątek na konferencji prasowej przedstawili założenia ustawy o obronie cywilnej.
Szef MON stwierdził, że poprzedni rząd zaniedbał kwestie przygotowania obronnego Polaków. Nawiązał też do sytuacji na Ukrainie. - Zatrzymanie rosyjskiej ofensywy na Kijów było możliwe dzięki zaangażowaniu całego społeczeństwa - przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz. - Dla naszego rządu jedną z najważniejszych spraw jest nakreślenie nowych zasad funkcjonowania obrony cywilnej i ochrony ludności - mówił wicepremier.
Władysław Kosiniak-Kamysz o szefie obrony cywilnej: To jest bardzo ważna zmiana
- Musimy być gotowi na każdy scenariusz - oznajmił wicepremier. - Nie mówimy tego, żeby kogokolwiek straszyć, ale raczej odstraszyć naszych przeciwników - żeby żadnemu z nich nie opłacało się zaatakować Rzeczpospolitej. Dlatego modernizujemy armię, postawiliśmy na indywidualne wyposażenie żołnierza - jako podstawę jego odwagi i działań - przekonywał minister obrony.
Zapowiedział też rozwijanie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i odniósł się do przyszłości obrony cywilnej w Polsce.
- Na czele obrony cywilnej stanie szef MSWiA. To jest bardzo ważna zmiana, wcześniej to był szef Państwowej Straży Pożarnej - oznajmił Kosiniak-Kamysz. - Pan minister Kierwiński staje się takim ministrem ds. obrony cywilnej, to funkcjonuje w innych krajach np. w Szwecji i Finlandii - mówił wicepremier.
Szef MON zapewnił, że przygotowany przez resort Marcina Kierwińskiego projekt ustawy "już niedługo trafi do konsultacji społecznych". Obecnie jest analizowany z samorządowcami, którzy - jak podkreślił - będą odgrywać kluczową rolę w obronie cywilnej i ochronie ludności. - Będzie ważna, nowa rola dla marszałków województw, którzy będą mogli inwestować w bezpieczeństwo. Rząd przygotowuje się do tego budżetowo - wyjaśniał szef MON.
W ocenie ministra ten projekt ustawy będzie jednym z najważniejszych aktów prawnych, który zostanie przyjęty w tej kadencji Sejmu.
Nowy szef obrony cywilnej. Kierwiński przedstawił sześć kluczowych punktów ustawy
- Każdy z Polaków ma obowiązek obrony swojej ojczyzny, ale i państwo musi bronić swoich obywateli - oznajmił wiceszef MSWiA, Marcin Kierwiński, dodając, że "bezpieczeństwo obywateli jest priorytetem tego rządu".
Jak dalej wyjaśniał, przygotowana ustawa składa się z sześciu zagadnień, "filarów bezpieczeństwa". Są to 1) system ostrzegania i przewidywania sytuacji niebezpiecznych 2) plany zabezpieczenia i ewentualnego przyjęcia ludności 3) system schronów 4) wzmocnienie społecznej odporności na zagrożenia 5) budowa zasobów obrony cywilnej 6) ochrona ludności w razie wojny.
- Wprowadzimy jasne i bezpieczne kryteria, w jaki sposób mają być budowane nowe obiekty, które spełniać funkcje tymczasowych miejsc ochrony ludności, schronów - mówił szef MSWiA, dodając, że samorząd, odpowiedzialny za ich budowę, "musi być przez rząd wsparty". Minister zapowiedział też dokładny audyt tych obiektów i wprowadzenie edukacji społecznej w zakresie bezpieczeństwa.
***
Przeczytaj również nasz raport specjalny: Wybory samorządowe 2024.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!