Reklama

Były prezydent Ukrainy: Nie doceniliście Kaczyńskiego. Zabili go Rosjanie

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wyraził przekonanie, że "byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie". Powiedział o tym w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Gordonua.com, w którym stwierdził, że Polacy nie docenili byłego szefa swojego państwa.

Juszczenko, który sprawował urząd prezydencki w latach 2005-2010, rozmawiał z naczelnym portalu Dmytrem Gordonem. Na jego pytanie: "czy Kaczyńskiego zabili Rosjanie" Juszczenko odpowiedział: "jestem o tym przekonany".

"Zawsze patrzył ponad horyzont"

- Jestem o tym przekonany. A propos, byłem niedawno na jego grobie. Wydaje mi się, że Polacy go nie docenili. To światły prezydent, który zawsze patrzył ponad horyzont - powiedział były prezydent Ukrainy.

Juszczenko wspomina, że spotykał się z Lechem Kaczyńskim ponad 30 razy i zawsze rozmawiał z nim o miejscu Polski, Ukrainy oraz innych państw regionu w przyszłości Europy.

Reklama

Polska adwokatem sprawy ukraińskiej

- (...) Dla niego bardzo ważne było polskie przywództwo w Europie Wschodniej. I dlatego to, co nazywane było "adwokaturą Ukrainy" robił w jednym celu: rozpoczynamy od adwokata, ale rozmawiamy o formule geopolitycznej, w której Europa powinna być dostępna dla Ukrainy - wskazał Juszczenko.

Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria zginęli - wraz z 94 osobami, wśród nich wieloma wysokimi urzędnikami państwowymi i dowódcami wojskowymi - w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Polska delegacja leciała do Rosji na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy