Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Błaszczak szefem klubu PiS

Klub PiS wybrał Mariusza Błaszczaka na swojego szefa. Błaszczak otrzymał ponad 140 głosów uczestniczących w posiedzeniu klubu parlamentarzystów PiS, przeciw było ponad 20. Tuż po wyborze Błaszczak poinformował, jakie będą dalsze kroki partii w sprawie Zbigniewa Ziobry.

/East News

Błaszczak powiedział dziennikarzom - po posiedzeniu klubu - że cieszy się "z bardzo silnego poparcia". Nie chciał jednak powiedzieć, ilu parlamentarzystów PiS głosowało za i przeciw jego kandydaturze. Zaznaczył, że był jedynym kandydatem.

Kolejne decyzje personalne na spotkaniu przed posiedzeniem Sejmu

Błaszczak poinformował też, że wiceszefowie klubu PiS wybrani zostaną na posiedzeniu klubu, które zwołane zostanie przed pierwszym posiedzeniem Sejmu nowej kadencji.

Na tym spotkaniu klubu, które ma zostać zwołane przed 8 listopada, ma zostać również ogłoszone nazwisko kandydata PiS na wicemarszałka izby. Na wtorkowym posiedzeniu klubu - według Błaszczaka - nie było o tym mowy. - Planujemy te rozmowy z całą pewnością jeszcze przed 8 listopada - powiedział.

Jak zaznaczył, obecny wicemarszałek z PiS - Marek Kuchciński - "jest dobrym marszałkiem, rzetelnie wypełniającym obowiązki".

Błaszczak zapowiedział, że klub pod jego kierownictwem będzie prowadził aktywną działalność legislacyjną i będzie składał równie liczne projekty ustaw jak w mijającej kadencji.

Szef klubu PiS poinformował też, że w związku ze środowym szczytem UE w Brukseli prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosował stanowisko w sprawie sytuacji Grecji. - Proponujemy, aby umożliwić obniżenie zadłużenia Grecji o 65 proc. (...) druga rzecz, która proponujemy w naszym stanowisku, to umożliwienie Grecji powrotu do drachmy, a więc waluty narodowej - powiedział Błaszczak.

Ziobrą zajmie się rzecznik dyscypliny partyjnej

Nowo wybrany szef klubu poinformował także, że postawa wiceprezesa PiS Zbigniewa Ziobry oraz innych europosłów partii trafi, na wniosek władz PiS, pod ocenę rzecznika dyscypliny partyjnej.

- Postawę pana prezesa Ziobry, jak i innych panów posłów do Parlamentu Europejskiego oceni rzecznik dyscypliny PiS. Niezwłocznie oceni, czy ta sytuacja, z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach, mieściła się w normach statutowych PiS - oświadczył Błaszczak.

W poniedziałek ukazały się wywiady Ziobry dla "Naszego Dziennika" i "Uważam Rze". Wiceszef PiS mówił w nich o konieczności demokratyzacji PiS, otwarciu się partii na inne środowiska. "Naszemu Dziennikowi" powiedział m.in., że "albo PiS stanie się formacją, która jest w stanie samodzielnie rządzić, albo będzie konieczne zbudowanie dwóch ugrupowań - centrowego i narodowego - by zagospodarować wyborców, a potem budować koalicję".

Ziobro i inny europoseł PiS Jacek Kurski byli wśród uczestników wtorkowego posiedzenia nowego klubu parlamentarnego PiS.

Czy Zbigniew Ziobro powinien stanąć na czele PiS?

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa od uczestników posiedzenia klubu, na początku - jeszcze przed zaplanowanym składaniem oświadczeń wstąpienia do klubu - głos zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według relacji uczestników, w krótkim wystąpieniu powiedział, że na dyskusję o sprawach wewnątrzpartyjnych przyjdzie czas później, a kto chce przystąpić do klubu, niech podpisze deklarację.

Tuż po wystąpieniu Kaczyńskiego o głos "w kwestii formalnej" poprosił Ziobro. Jednak - według uczestników posiedzenia klubu - prezes PiS nie udzielił mu głosu, zaznaczając, że będzie na to czas później.

We wtorek przed posiedzeniem klubu PiS obradował komitet wykonawczy partii - kierownictwo ugrupowania i szefowie 40 okręgowych struktur. Jarosław Kaczyński "trzykrotnie stanowczo wyraził wówczas przekonanie, że obecna sytuacja związana z wypowiedziami Ziobry nie może trwać w nieskończoność i musi być szybko i zdecydowanie rozwiązana". Oznacza to, Ziobro powinien się jasno określić, czy jest w PiS, czy wybiera inną drogę.

Kto z Ziobrą?

Nie wiadomo których europosłów - oprócz Ziobry - dotyczy wniosek. W ostatnim czasie z Ziobrą łączono przede wszystkim nazwiska dwóch europosłów: Jacka Kurskiego oraz Tadeusza Cymańskiego, który w zeszłotygodniowych wywiadach również krytycznie wypowiadał się o sytuacji w PiS.

Zgodnie ze statutem, członek PiS ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną w razie "nieprzestrzegania postanowień Statutu, niestosowania się do decyzji władz partii PiS, postępowania sprzecznego z programem PiS, prowadzenia działalności stanowiącej zagrożenie dla interesów PiS".

Wykluczenie z PiS może nastąpić "w przypadku rażącego naruszenia zasad statutowych i obowiązków członka PiS uniemożliwiającego lub zagrażającego realizacji celów programowych lub linii politycznej PiS".

PAP

Zobacz także