Reklama

AP: Brejza kolejną ofiarą Pegasusa. Jego telefon zhakowano 33 razy

Senator PO Krzysztof Brezja padł kolejną ofiarą Pegasusa - donosi Associated Press. Jego telefon zhakowano 33 razy przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. - Żyjemy w państwie kłamstwa, w którym służby zaczynają stosować metody neoesbeckie - podkreślił na antenie Polsat News. Do sprawy odniósł się rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. - Wszystkie tezy mówiące, że służby wykorzystują tego typu metody w pracy operacyjnej do gry politycznej, są nieprawdziwe - zaznaczył Stanisław Żaryn w stanowisku przesłanym Interii.

Telefon opozycyjnego senatora miał być atakowany 33 razy - od 26 kwietnia do 23 października 2019 roku - takie informacje przekazała agencja AP. W tym czasie Krzysztof Brejza był szefem sztabu Koalicji Obywatelskiej. Wybory odbyły się 13 października.

Polityk ma być trzecią ofiarą systemu Pegasus w Polsce.

"33 potwierdzone włamania Pegasusem w kampanii wyborczej na dwa moje telefony. Przed chwilą takiego newsa na cały świat podało Associated Press. Trudno się dziwić, że stosując takie metody PiS wygrał wybory" - skomentował na Twitterze.

Reklama

- Żyjemy w państwie kłamstwa, w którym służby zaczynają stosować metody neoesbeckie. Tak, jak SB dokonywała rewizji domów opozycjonistów, tak rewizje obecnie dokonywane są przez telefon. To działalność mafijna. W żadnej sprawie nie byłem przesłuchiwany, nie byłem nigdzie wzywany - podkreślił Brejza na antenie Polsat News.

Dodał, że "akcja z 2019 roku wpłynęła na wynik wyborów".

Żaryn: Polskie służby działają zgodnie z prawem

- Wszystkie tezy mówiące, że służby wykorzystują tego typu metody w pracy operacyjnej do gry politycznej, są nieprawdziwe - zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w stanowisku przesłanym Interii.

Zaznaczył, że służby "nie informują, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej".

- W Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd - stwierdził Żaryn. Dodał, że "te procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem".

Grodzki: Będę żądał pilnych wyjaśnień od premiera i służb

"Ujawnione przez agencję Associated Press ataki Pegasusa wobec Senatora RP Krzysztofa Brejzy są skandaliczne i niedopuszczalne" - napisał  marszałek Senatu Tomasz Grodzki na Twitterze. "Jako Marszałek Senatu będę żądał pilnych wyjaśnień od premiera i kierownictwa służb. Nie zostawię senatora Brejzy samego w starciu z tą autorytarną i podłą władzą" - dodał.

Ofiarami Pegasusa także Giertych i Wrzosek

Jak podają media, powołując się na Associated Press, działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab potwierdziła, że mecenas Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus.

Badacze nie byli jednak w stanie wskazać, kto dokładnie stoi za szpiegowaniem, ale podkreślono, że jedynymi klientami izraelskiej firmy są rządowe agencje.

Ziobro o Pegasusie

- Nie mam żadnej wiedzy, aby w Polsce były podejmowane bezprawne działania służące inwigilacji obywateli. Natomiast wiem, że polskie państwo nie jest bezradne wobec osób, co do których zgromadzono materiał wskazujący na możliwość popełnienia przestępstw - oznajmił w środę szef MS Zbigniew Ziobro.

- Mogę powiedzieć generalnie nt. stosowania narzędzi dopuszczalnych prawnie, służących inwigilacji obywateli w każdym państwie demokratycznym (...). Polskie państwo, tak samo, jak inne państwa mogą korzystać z takich narzędzi. Oczywiście tylko zgodnie z prawem, jeżeli są ku temu podstawy, na podstawie procedur prawnych - by również słuchać rozmowy tych, co do których istnieje podejrzenie popełnienia przestępstw kryminalnych i w ramach procedur związanych z decyzją sądu na końcu tych procedur  - mówił na konferencji prasowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Krzysztof Brejza | Pegasus

Reklama

Reklama

Reklama