Kim jest Ewa Wrzosek?
Ewa Wrzosek to wieloletnia prokurator, należąca do niezależnego od władzy Zjednoczonej Prawicy stowarzyszenia Lex Super Omnia. Do 2015 r. pracowała w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Wola, a kilka lat wcześniej była wiceszefową Prokuratury Rejonowej Warszawa-Żoliborz.
W kwietniu 2016 roku objęła funkcję szefowej Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów. Po trzech miesiącach utraciła jednak to stanowisko.
W styczniu 2021 roku przeniesiono ją do prokuratury w wielkopolskim Śremie.
Ewa Wrzosek i uchylenie immunitetu
O Ewie Wrzosek głośno jest od 2020 roku z uwagi na śledztwo, które wszczęła w związku z wyborami prezydenckimi podczas pandemii. Prokurator chciała sprawdzić, czy nie stanowią one zagrożenia epidemiologicznego. Sprawa ta została umorzona w ciągu trzech godzin.
W tamtym czasie Ewa Wrzosek na swoim koncie miała już jednak trzy toczące się postępowania dyscyplinarne. Jedno z nich dotyczyło wystąpienia w Sejmie z 2017 roku, gdy mówiła o "zamachu konstytucyjnym".
Drugie dotyczyło udziału w wiecu w obronie sędziów Sądu Najwyższego. Trzecie zaś odnosiło się do jej udziału w nagraniu stowarzyszenia Wolne Sądy, którym sprzeciwiła się reformie sądownictwa forsowanej przez rząd Zjednoczonej Prawicy.
W 2022 roku prokuratura regionalna w Szczecinie poinformowała w komunikacie o skierowaniu do Sądu Najwyższego wniosków o uchylenie Ewie Wrzosek immunitetu w związku z rzekomym przekazaniem osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i zaangażowania się w działalność polityczną.
Inwigilacja i system Pegasus
Zarzuty te mają związek ze sprawą dwóch wypadków stołecznych autobusów w 2020 roku, w okresie trwania kampanii prezydenckiej. Prokurator Ewa Wrzosek wypowiedziała się na ten temat w rozmowie z TVN24. Powiedziała wówczas, że jej telefon by inwigilowany systemem Pegasus.