W tym tygodniu Sejm ma zająć się tzw. ustawą posła Hoca

Oprac.: Jakub Oworuszko

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

W tym tygodniu Sejm ma zająć się tzw. ustawą posła Hoca, która zezwoli pracodawcom na weryfikację szczepień pracowników. Rozwiązania wywołują wiele emocji. Sprzeciwia się im Konfederacja, a także część posłów PiS. Ustawa ma być jednym z tematów wtorkowego spotkania premiera z opozycją.

Sejm zbierze się w środę i w czwartek
Sejm zbierze się w środę i w czwartekPiotr MoleckiEast News

- Jesteśmy przekonani, że ustawa (posła Hoca - red.) wejdzie pod obrady najbliższego posiedzenia Sejmu - zapowiedział w poniedziałek szef klubu PiS Ryszard Terlecki, zaznaczając, że posłowie będą mogli głosować zgodnie z własnymi przekonaniami, ponieważ w tej sprawie nie będzie dyscypliny.

Część klubu PiS przeciwko "ustawie Hoca"

Już dziś wiadomo, że kilkunastu posłów klubu PiS zagłosuje przeciwko ustawie - choćby Anna Maria Siarkowska, Janusz Kowalski czy Sławomir Zawiślak, którzy należą do parlamentarnego zespołu ds. sanitaryzmu i krytykują obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. 

Przeciwko będą także posłowie Konfederacji, którzy otwarcie sprzeciwiają się obowiązkowym szczepieniom i ich weryfikacji. W tej sprawie rząd może liczyć na poparcie Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy, które o potrzebie weryfikacji tzw. certyfikatów covidowych mówią od wielu tygodni. "Za" mają głosować także posłowie Porozumienia i Polski 2050. Z ustaleń Interii wynika, że klub Koalicji Polskiej (PSL) nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, podobnie jak Kukiz'15. "Ustawa Hoca" ma być jednym z tematów spotkania premiera z opozycją. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano w dniach 26-27 stycznia. Niewykluczone, że odbędzie się w formie zdalnej. - Zbieramy informacje, ilu posłów jest w tej chwili chorych - przekazał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

"Ustawa Hoca"

Poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej złożyła w Sejmie grupa posłów PiS z Czesławem Hocem na czele. Pierwotnie prace nad projektem miały ruszyć w listopadzie ubiegłego roku, ostatecznie jednak projekt został złożony w grudniu i może zostać przyjęty w tym tygodniu przez Sejm.

Według autorów projektu, przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy. Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.

Dr Kramarz w "Gościu Wydarzeń": To mit, że szczepionki nie działają na omikronPolsat NewsPolsat News
Przejdź na