Reklama

Anna Maria Siarkowska

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 (01:04) Aktualizacja Piątek, 8 września 2023 (09:58)
Anna Maria Siarkowska z domu Jabłońska to polska polityk i politolog, posłanka na Sejm VIII i IX kadencji.
Anna Maria Siarkowska - najważniejsze informacje
Anna Maria Siarkowska /Tomasz Jastrzębowski /Reporter

Anna Maria Siarkowska - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  23.03.1982

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Należy do:

  • Solidarna Polska

Anna Maria Siarkowska - wykształcenie i kariera zawodowa

Anna Maria Siarkowska ma wyższe wykształcenie. Studiowała politologię na Akademii Podlaskiej w Siedlcach. W 2010 r. uzyskała tytuł magistra na Akademii Obrony Narodowej. Studiowała bezpieczeństwo narodowe na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego. W 2015 r. ukończyła studia doktoranckie na tej samej uczelni.

Następnie była specjalistką ds. audytów, a potem specjalistką ds. planowania obronnego i zarządzania kryzysowego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

W 2006 r. została wiceprzewodniczącą rady programowej TVP Polonia.

Anna Maria Siarkowska - kariera polityczna

Anna Maria Siarkowska należała do Młodzieży Wszechpolskiej, kierując nawet jej strukturami w Siedlcach. Następnie była członkinią prawicowej partii politycznej Liga Polskich Rodzin. Z jej ramienia kandydowała do Sejmu w wyborach parlamentarnych w roku 2005 i 2007, jednak nie uzyskała mandatu poselskiego.

Po udanym starcie w wyborach parlamentarnych w 2015 r. została posłanką Sejmu VIII kadencji. Startowała z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz’15, który został utworzony przez Pawła Kukiza. Miała także poparcie Ruchu Narodowego.

W 2016 r. współtworzyła Klub Republikański w Sejmie, została także wiceprezesem Stowarzyszenia "Republikanie". W 2017 roku wystąpiła z klubu poselskiego Kukiz’15 na rzecz przywództwa w nowym kole poselskim "Republikanie". We wrześniu tego samego roku ogłosiła utworzenie Partii Republikańskiej, na której czele stanęła. Partia została zarejestrowana w 2018 r. Przewodniczącą była do lutego 2019 roku, a w listopadzie partia została wyrejestrowana.

Anna Maria Siarkowska przystąpiła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach do Sejmu IX kadencji uzyskała mandat poselski, startując z listy PiS. W 2021 r. została jednym z liderów ruchu Polska Jest Jedna, sprzeciwiającego się obowiązkowym szczepieniom przeciw COVID-19.

W 2022 roku przystąpiła do partii politycznej Solidarna Polska.

Anna Maria Siarkowska - życie prywatne

Anna Maria Siarkowska jest mężatką i ma cztery córki. Jej najmłodsze dziecko przyszło na świat w roku 2019. W jej domu panuje zwyczaj, że wszystkie córki otrzymują na drugie imię Maria.

Anna Maria Siarkowska - Wiadomości

Anna Maria Siarkowska - Wideo