Matematyka za ósmoklasistami. Arkusz CKE i odpowiedzi z egzaminu w Interii
Egzamin ósmoklasistów z matematyki 2023 rozpoczął się dzisiaj o godzinie 9:00 i trwał okrągłe 100 minut. Jakie zadania przygotowano w arkuszu CKE? Wszystko stanie się jasne już o 13:00, wówczas opublikujemy arkusz CKE z matematyki, egzamin ósmoklasisty 2023 i kolejne rozwiązania zadań. Ósmoklasiści, bądźcie z Interią!
Matematykę, podobnie jak język polski, zdawało w środę ponad 500 tys. uczniów klas ósmych. Środa to drugi dzień egzaminu ósmoklasistów. Wczoraj uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. Przykładowe odpowiedzi i arkusz publikowaliśmy tutaj: Egzamin ósmoklasisty 2023 z polskiego. ARKUSZ CKE i odpowiedzi
Egzamin ósmoklasisty: Matematyka. Zamieścimy arkusze CKE i rozwiązania
Kiedy arkusze z matematyki? Ósmoklasiści! Już około godz. 13:00 zapraszamy do Interii. W tym czasie będziemy publikować dla was arkusze CKE z dzisiejszego egzaminu ósmoklasisty wraz z proponowanymi rozwiązaniami zadań.
Arkusza i rozwiązanych zadań z matematyki szukajcie w naszym raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2023"
Egzamin ósmoklasisty 2023 obowiązkowy. Ważne fakty
Egzamin ósmoklasistów jest obowiązkowy. Oznacza to, że każdy uczeń klasy ósmej musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Nie ma jednak określonego minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Każdy zdający przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego). Uczeń ósmej klasy może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Podczas egzaminów ósmoklasistów z matematyki nie można było korzystać z kalkulatora. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Egzamin ósmoklasistów 2023 ma dwie funkcje
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) przypomina, że egzamin ósmoklasisty pełni dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze określa poziom wykształcenia ogólnego uczniów w zakresie obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych i zapewnia ósmoklasistom oraz ich rodzicom, nauczycielom oraz władzom oświatowym informację zwrotną na temat tego poziomu wykształcenia.
Po drugie zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.
Wyniki tegorocznych egzaminów zostaną podane 3 lipca. Zaświadczenia o wynikach z poszczególnych przedmiotów będą wydawane uczniom klas ósmych trzy dni później.