Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

ChatGPT zaskoczył. Maturę oblał, ale teraz sobie poradził

"Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych?" - to temat rozprawki z egzaminu ósmoklasisty 2023 z języka polskiego. Poprosiliśmy ChatGPT, aby zmierzył się z nim i napisał dla nas wypracowanie. Efekty oceniła polonistka. Aleksandra Korczak ma jedną, dużą wątpliwość, ale stwierdza: - Z całą pewnością praca jest napisana lepiej niż tekst stworzony przez przeciętnego ucznia klasy ósmej. Przypomnijmy, że maturę z polskiego sztuczna inteligencja oblała.

ChatGPT napisał rozprawkę z egzaminu ósmoklasisty. Spytaliśmy polonistkę, jak mu poszło
ChatGPT napisał rozprawkę z egzaminu ósmoklasisty. Spytaliśmy polonistkę, jak mu poszło/Lech Muszyński, 123RF/Picsel/PAP

We wtorek ponad 500 tys. ósmoklasistów podeszło do egzaminu z języka polskiego. Trwał on 120 minut. Arkusz CKE z polskiego składa się z dwóch części: testu oraz wypracowania.

W części z wypracowaniem uczniowie mieli do wyboru rozprawkę lub opowiadanie. Poprosiliśmy sztuczną inteligencję, a dokładnie ChatGPT oparty na architekturze GPT-3.5, o napisanie rozprawki. Temat z egzaminu ósmoklasistów brzmi następująco: Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? AI dostała od nas wszystkie wytyczne, a także wykaz lektur obowiązkowych.

Poniżej publikujemy wypracowanie sztucznej inteligencji w całości, bez żadnej ingerencji z naszej strony. 

Egzamin ósmoklasisty 2023. Rozprawka AI. "Czy to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych?"

"Niezależnie od tego, czy zgadzamy się z tym stwierdzeniem czy nie, nie ulega wątpliwości, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych. Nasze postawy, wybory i działania kształtują naszą tożsamość i wpływają na relacje z innymi. W przeciągu naszego życia podejmujemy wiele decyzji, które definiują naszą moralność, wartości oraz wkładamy wysiłek w rozwój osobisty. W tej rozprawce przedstawię argumenty potwierdzające to stwierdzenie, odwołując się zarówno do lektury obowiązkowej "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa, jak i do innego utworu literackiego, "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.

W "Opowieści wigilijnej" Dickens ukazuje nam historię Ebenezera Scrooge'a, skąpca, który w wyniku nawiedzenia przez duchy przewartościowuje swoje życie i staje się lepszym człowiekiem. Ta historia doskonale ilustruje, że nawet najbardziej zatwardziałe osobowości mogą zmienić się, gdy tylko zechcą. Scrooge z własnej woli podejmuje decyzję o zmianie i przeobraża się z egoistycznego i aroganckiego człowieka w hojnego i współczującego. To potwierdza, że nasze działania i wybory są kluczowymi czynnikami w określaniu naszego charakteru.

Podobnie "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego przedstawia nam ważną lekcję o odpowiedzialności za siebie. Główny bohater, podróżując po różnych planetach i spotykając różne postacie, zdaje sobie sprawę z tego, że każdy jest odpowiedzialny za własne czyny i relacje z innymi. Na przykład, spotyka Króla, który rządzi pustym królestwem, nie mając żadnej władzy nad nim. To ukazuje, że bycie odpowiedzialnym i dążenie do rozwoju wymaga aktywnego podejmowania decyzji i podejścia do życia.

Ponadto, każda z lektur obowiązkowych, takich jak "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza czy "Balladyna" Juliusza Słowackiego, opowiada o bohaterach, którzy podejmują wybory i ponoszą konsekwencje swoich działań. Czy to postać Winicjusza, który w "Quo vadis" odkrywa miłość i chrześcijaństwo, czy też Balladyna, która pogrąża się w mrocznym świecie zdrady i nienawiści - w obu przypadkach to oni sami kształtują swoje losy.

Jednakże, warto zauważyć, że nie zawsze jest łatwo dokonać zmiany i stać się lepszą osobą. Często spotykamy przeciwności losu, które utrudniają nam rozwój osobisty i wymagają dużego wysiłku. Niektórzy ludzie mogą być pod wpływem negatywnych czynników środowiskowych lub ucierpieć z powodu traumy. Jednak nawet w takich trudnych okolicznościach, zdecydowane i świadome działania mogą prowadzić do pozytywnych zmian.

Podsumowując, zgadzam się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych. Nasze wybory, działania i postawy są kluczowymi czynnikami w kształtowaniu naszej tożsamości i wpływaniu na relacje z innymi. Jak pokazują lektury obowiązkowe, takie jak "Opowieść wigilijna" czy "Mały Książę", to my sami mamy kontrolę nad naszym rozwojem osobistym i możemy dokonywać pozytywnych zmian. Niezależnie od przeciwności losu, decyzje podejmowane przez nas determinują nasz charakter i wpływają na nasze życie i życie innych."

Egzamin ósmoklasisty. Jak poszło sztucznej inteligencji?

O ocenę tej pracy poprosiliśmy polonistkę Aleksandrę Korczak. - Wypracowanie jest dobrze napisane, chociaż nie otrzymałoby maksymalnej liczby punktów - przykład literacki, tzn. odwołanie do losów tytułowego "Małego Księcia", to nawiązanie tylko częściowo funkcjonalne. AI nie wyciąga logicznych wniosków z przywołanego przez siebie wątku Króla napotkanego przez bohatera na jednej z planet - wskazuje nauczycielka.

Zwraca też uwagę na sporadyczne błędy, na przykład przecinek po spójniku "jednakże". - Potknięć tych jest zbyt mało, by odjąć za nie punkty - zaznacza.

- Dużą wątpliwość wzbudza też we mnie ilość tekstu... Na egzaminie ósmoklasisty prace pisze się odręcznie, co jest czasochłonne. Nie wiem, czy realnie wystarczyłoby czasu, żeby zapisać takie wypracowanie (dwukrotnie dłuższe niż wymagane minimum) - zauważa. Jest i zła wiadomość dla uczniów. - Z całą pewnością praca jest napisana lepiej niż tekst stworzony przez przeciętnego ucznia klasy ósmej - podsumowuje polonistka.

Oznacza to, że egzamin ósmoklasisty nie jest wyzwaniem dla AI. Gorzej z maturą. Kiedy poprosiliśmy go o napisanie wypracowania maturalnego, popełnił błąd kardynalny. Jego praca nie zostałaby zaliczona.

Współpraca: Michał Michalak

Grabiec w "Graffiti": Morawiecki tego nie mówi, ale jest nadwyżka w budżecie na 60 mld/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także