W 2024 roku uczniowie przystępują do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Musi to być jednak język, którego uczy się w ramach obowiązkowych lekcji w swojej szkole.
Egzamin ósmoklasisty - terminy 2024
Główne terminy egzaminów zgodnie z harmonogramem podanym w komunikacie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej są następujące:
- 14 maja 2024 r. (wtorek) godz. 9:00 - język polski;
- 15 maja 2024 r. (środa) godz. 9:00 - matematyka;
- 16 maja 2024 r. (czwartek) godz. 9:00 - język obcy nowożytny.
Terminy dodatkowe dla osób, które z powodów zdrowotnych lub losowych nie będą mogły wziąć udziału w terminie głównych:
- 10 czerwca 2024 r. - język polski;
- 11 czerwca 2024 r. - matematyka;
- 12 czerwca 2024 r. - język obcy nowożytny.
Wszystkie testy w terminach dodatkowych również rozpoczną się o godzinie 9:00.
W szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się semestrze jesiennym, egzaminy są zaplanowane na pierwszą połowę stycznia: 10, 11 i 12 stycznia 2024 roku uczący się zdawać będą kolejno egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Terminy dodatkowe dla tej grupy uczących się przypadają na: 14, 15 i 16 maja 2024 roku.
Egzamin ósmoklasisty - czas trwania
W arkuszu standardowym testy z poszczególnych przedmiotów trwają:
- język polski: 120 minut;
- matematyka: 100 minut;
- język obcy nowożytny: 90 minut.
Uczniowie mający trudności z nauką z powodu m.in.
dysleksji, dysgrafii, dysortografii czy dyskalkulii, a także uczniowie niedowidzący i niewidomi, niedosłyszący i niesłyszący, w spektrum autyzmu (włącznie z zespołem Aspergera), z afazją, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i niepełnosprawnością ruchową spowodowaną dziecięcym porażeniem mózgowym mają wydłużony czas pisania egzaminów - kolejno: 180, 150 i 135 minut.
Cudzoziemcy zdający egzamin ósmoklasisty mają wydłużony czas z języka polskiego (180 minut) oraz z matematyki (150 minut), natomiast język obcy nowożytny napiszą w standardowym czasie - 90 minut.
Egzamin ósmoklasisty - kwestie organizacyjne
Na egzaminie z każdego przedmiotu zdający powinien mieć długopis lub pióro z czarnym tuszem lub atramentem - nie są dozwolone długopisy zmazywalne czy ścieralne. Tylko rozwiązania i rysunki zapisane długopisem lub piórem będą sprawdzane. Nie należy używać ołówka. Uczeń powinien mieć także linijkę.
Z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać uczniowie, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty - korzystają oni ze sprzętu, którego używają w procesie dydaktycznym.
Osoby z chorobami przewlekłymi mogą wnieść na salę leki czy zalecony przez lekarza sprzęt medyczny. Szczegółowo opisane jest to w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 17 sierpnia 2023 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty.
Egzamin ósmoklasisty - wyniki
Uczniowie zdający egzamin w maju oraz w terminach dodatkowych - w czerwcu - poznają swoje wyniki 3 lipca 2024 roku.
Dorośli, którzy zdają egzamin w pierwszej połowie stycznia, wyników mogą spodziewać się już 31 stycznia 2024 r.