Zrywają stosunki z Izraelem. "Popełniają zbrodnie przeciw ludzkości"

Piotr Białczyk

Piotr Białczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
4,9 tys.
Udostępnij

Tocząca się od trzech tygodni wojna na Bliskim Wschodzie przykuwa uwagę społeczności międzynarodowej. Krótko po ostrzelaniu przez Izrael obozu dla uchodźców w Dżabaliji jeden z odległych krajów w Ameryce Południowej postanowił całkowicie zerwać stosunki dyplomatyczne z Tel Awiwem.

Wojna w Izraelu. Boliwia zrywa stosunki dyplomatyczne
Wojna w Izraelu. Boliwia zrywa stosunki dyplomatyczne MANUEL BRUQUEPAP/EPA

We wtorkowy wieczór nadeszły wstrząsające doniesienia z obozu dla uchodźców w Dżabaliji. Wskutek nalotu izraelskiej armii - do którego Tel Awiw niemalże od razu się przyznał - miały zginąć oraz zostać ranne setki osób.

Siły Obrony Izraela tłumaczyły, że na tym terenie miał ukrywać się jeden z dowódców Hamasu, który 7 października wysłał rozkaz bojownikom islamskiej bojówki do ataku na sąsiada.

Kilkadziesiąt minut później rząd Boliwii zerwał stosunki dyplomatyczne z Izraelem. La Paz tłumaczyło, że za taką decyzją stoją "zbrodnie przeciwko ludzkości", jakich "Izrael dopuszcza się w Strefie Gazy".

Wojna w Izraelu. ONZ zaniepokojony intensyfikacją konfliktu

Agencja Reuters wskazuje, że na podobny krok w 2009 roku zdecydował się rząd Evo Moralesa, dwustronne relacje przywrócono już po zmianie władzy w 2020 roku.

Tymczasem rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia ostrzega przed "katastrofą dla zdrowia publicznego" w palestyńskiej enklawie. Przedstawiciel WHO wskazywał na masowe przesiedlenia, przeludnienie oraz zniszczenia w infrastrukturze wodociągowej i sanitarnej.

Na bliskowschodnie doniesienia o ostrzelaniu obozu zareagował szef ONZ. "Jestem głęboko zaniepokojony intensyfikacją konfliktu między Izraelem a Hamasem i innymi palestyńskimi grupami zbrojnymi w Gazie. Ponieważ zginęło już zbyt wielu Izraelczyków i Palestyńczyków, ta eskalacja tylko zwiększa ogromne cierpienie ludności cywilnej" - ocenił Antonio Guterres.

Amerykanie "nie wyznaczą czerwonych linii"

Portugalczyk ponownie zaapelował o "humanitarne wstrzymanie ognia" i udzielenie większej pomocy palestyńskiej enklawie. Ostatnie doniesienia bacznie śledzi Waszyngton.

- Prowadzimy rozmowy z Izraelem na temat "pauzy humanitarnej" w działaniach zbrojnych, by pozwolić na uwolnienie zakładników i uważamy, że Izrael powinien to poprzeć - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

John Kirby ocenił jednocześnie, że nie ma teraz przestrzeni czasowej na ogłoszenie "zawieszenia broni". Ponadto administracja Joe Bidena nie wyznaczy także "czerwonych linii" izraelskiej armii.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Negocjacja, a nie wojna". Były ambasador w "Gościu Wydarzeń" o nastrojach społecznych w Izraelu
      "Negocjacja, a nie wojna". Były ambasador w "Gościu Wydarzeń" o nastrojach społecznych w IzraeluPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      2770
      Super
      relevant
      992
      Hahaha
      haha
      340
      Szok
      shock
      393
      Smutny
      sad
      254
      Zły
      angry
      151
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      4,9 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na