Zwrot w sprawie F-16 dla Turcji. Jasna decyzja Joe Bidena

Sebastian Przybył

Oprac.: Sebastian Przybył

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
278
Udostępnij

Temat transferu amerykańskich myśliwców F-16 do Turcji rusza naprzód - przekazał przed szczytem NATO w Wilnie Jake Sullivan. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego zapewnił, że decyzja w sprawie została podjęta przez Joe Bidena po konsultacjach z Kongresem. Wcześniej Waszyngton odmawiał możliwości sprzedaży myśliwców, a także modernizacji dotychczasowej tureckiej floty F-16, ponieważ Ankara wykorzystywała amerykańską broń do naruszania przestrzeni powietrznej Grecji.

Myśliwiec F-16 / zdj. ilustracyjne
Myśliwiec F-16 / zdj. ilustracyjneDANIEL REINHARDT/DPAAFP

- Prezydent Joe Biden jasno komunikował, że popiera ten transfer - zapewnił Sullivan, nie podając jednak ram czasowych dotyczących dostarczenia myśliwców F-16 do Turcji.

Myśliwce F-16 dla Turcji. Prezydent Joe Biden popiera transfer samolotów

Do tej pory władze USA odmawiały Ankarze modernizacji ich floty F-16, czy też zakupu nowych modeli tego myśliwca. Miało to związek z ograniczeniami w ustawie o autoryzacji obronnej narodowej (NDAA). Restrykcje obowiązywały z powodu naruszania greckiej przestrzeni powietrznej przez Turcję, która wykorzystywała w tym celu broń amerykańskiej produkcji.

Jeszcze w sierpniu 2019 roku Recep Tayyip Erdgoan "groził", że może kupić nowe samoloty bojowe od innych państw, w tym od Rosji. Prezydent Turcji powiedział wówczas, że "Stany Zjednoczone nie są osamotnione w sprzedaży myśliwców".

- Sprzedają je również Wielka Brytania, Francja i Rosja. Można dostać je gdzie indziej, a niektórzy już wysyłają nam sygnały - odżegnywał się Erdogan, gdy ograniczenia nakładane przez amerykańską administrację nie były na rękę jego państwu.

Szwecja w NATO. "Turcja wywierała wpływ na Waszyngton"

Niektórzy członkowie NATO uważają, że Turcja - która w październiku 2021 roku zawnioskowała o zakup myśliwców Lockheed Martin Corp F-16 za 20 mld dolarów od USA i prawie 80 zestawów modernizacyjnych dla już będących w posiadaniu Turcji samolotów bojowych - wykorzystywała kwestię członkostwa Szwecji, aby wywrzeć presję na Waszyngton - przekazała agencja Reutera.

W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się przekazać wniosek o akcesję Szwecji do Sojuszu pod głosowanie w parlamencie i zapewnił, że zostanie on ratyfikowany.

Sullivan powiedział również, że sojusznicy NATO wyślą "jednogłośny, pozytywny sygnał" dotyczący drogi Ukrainy do członkostwa w Sojuszu podczas szczytu w Wilnie, który odbywa się w dniach 11-12 lipca.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Sikorski: Członkostwo Ukrainy w NATO oznaczałoby, że idziemy na wojnę z Rosją
      Sikorski: Członkostwo Ukrainy w NATO oznaczałoby, że idziemy na wojnę z RosjąPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      134
      Super
      relevant
      52
      Hahaha
      haha
      38
      Szok
      shock
      17
      Smutny
      sad
      16
      Zły
      angry
      21
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      278
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na