Reklama

Turcja

Czwartek, 18 stycznia 2024 (11:13)AktualizacjaPoniedziałek, 22 stycznia 2024 (14:34)

Turcja leży na styku Europy i Azji. To kraj o bogatej historii i kulturze, która jest spuścizną po Imperium Osmańskim. Państwo zachwyca swoją różnorodnością krajobrazu, pięknymi wybrzeżami, górskimi pasmami i rozległymi stepami. Znaczący rozwój gospodarczy sprawia, że Turcja jest dynamicznie rozwijającym się i znaczącym państwem na arenie międzynarodowej.

Meczet Sulajmana Wspaniałego to jedna z wizytówek Stambułu
Meczet Sulajmana Wspaniałego to jedna z wizytówek Stambułu/123RF/PICSEL

Turcja

  • Stolica:Ankara
  • Powierzchnia:783 562 km²
  • Ludność:85,4 mln
Oficjalnym językiem w Turcji jest język turecki. Obowiązującą walutą w Turcji jest lira turecka.

Większość mieszkańców Turcji wyznaje islam. Stolicą kraju jest Ankara, jednak największym miastem i głównym centrum gospodarczym pozostaje Stambuł - jedno z najbardziej fascynujących miast na świecie, leżące na pograniczu dwóch kontynentów - Europy i Azji. Inne duże metropolie to m.in.: Izmir, Bursa i Adana.

Turcja znana jest Polakom z popularnych kurortów. Najbardziej oblegane to: Alanya, Bodrum, Side, Antalya czy Kusadasi.

Turcja - położenie i klimat

Kraj graniczy z Grecją i Bułgarią w Europie oraz z Syrią, Irakiem, Iranem, Armenią, Gruzją i Azerbejdżanem w Azji. Turcję oblewa od północy Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne, dlatego często mówi się, że jest to kraj czterech mórz. 

Terytorium tureckie znajduje się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego. Na wybrzeżu klimat jest typowo morski, w głębi kraju przechodzi w kontynentalny, a na południu ma cechy śródziemnomorskie. W ukształtowaniu terenu przeważają wyżyny i góry.

Turcja - ustrój polityczny

Ustrojem politycznym Turcji jest republika prezydencka. Ustrój zmienił się po głosowaniu referendalnym w 2017 roku. Od tamtej pory prezydent, którym jest  Recep Tayyip Erdoğan, ma pełnię władzy wykonawczej, a kompetencje parlamentu, sądownictwa i instytucji kontrolnych zostały ograniczone.

Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowe Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (Türkiye Büyük Millet Meclisi). Ustrój polityczny opiera się na konstytucji z 1982 r., do której wprowadzono poprawki. Kraj od 1952 roku jest członkiem NATO.

Od 1947 r. Turcja okupuje północne tereny Cypru.

Turcja - gospodarka krajowa

Gospodarka turecka charakteryzuje się różnorodnością sektorów. Główne gałęzie to przemysł, rolnictwo oraz usługi. Turcja jest ważnym producentem tekstyliów, samochodów, elektroniki i żywności.

W ostatnim czasie państwo borykało się z kryzysem gospodarczym i wzrostem kosztów życia oraz z falami migracji.

Prężnie rozwija się też turystyka. Kraj przyciąga bowiem miliony turystów rocznie

Turcja - historia

Najważniejszym okresem w historii Turcji było powstanie Imperium Osmańskiego, które przez wieki rozwijało się, osiągając szczyt potęgi w XVI i XVII wieku. W wyniku I wojny światowej Imperium Osmańskie uległo jednak rozpadowi, a w 1923 roku powstała współczesna Republika Turcji pod przywództwem Mustafy Kemala Atatürka.

W czasie drugiej wojny światowej Turcja pozostawała neutralna.

W 1945 roku Turcja była jednym z założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz uczestniczyła w konferencji pokojowej w Poczdamie. Choć nie brała udziału w działaniach wojennych, jej rola miała istotne znaczenie w kształtowaniu sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie w okresie powojennym.
Temat Turcja znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta, Zielona Interia, styl, Sport, Biznes

Turcja - Wiadomości

Sobota, 7 grudnia 2024 (08:42)
Rebelianci z organizacji Hajat Tahrir asz-Szam dotarli do granic Homs w Syrii. Przejęcie miasta będzie oznaczać podział kraju na pół i odcięcie stolicy od morza. Zbuntowało się też południe Syrii,...
Piątek, 29 listopada 2024 (16:05)
W Aleppo - drugim, co do wielkości mieście w Syrii - trwają walki rebeliantów z armią reżimu Baszara al-Assada. Z komunikatu wojsk wynika, że odzyskano kontrolę nad niektórymi pozycjami, ale...

Turcja - Wideo

Piątek, 7 kwietnia 2023 (17:55)
W programie ''+49'' Tomasz Lejman opisuje bieżące, najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w Niemczech. Tym razem wybrał się jednak do Turcji, która stara się wracać do normalności po potęznym...