Turcja - położenie i klimat
Kraj graniczy z Grecją i Bułgarią w Europie oraz z Syrią, Irakiem, Iranem, Armenią, Gruzją i Azerbejdżanem w Azji. Turcję oblewa od północy Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne, dlatego często mówi się, że jest to kraj czterech mórz.
Terytorium tureckie znajduje się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego. Na wybrzeżu klimat jest typowo morski, w głębi kraju przechodzi w kontynentalny, a na południu ma cechy śródziemnomorskie. W ukształtowaniu terenu przeważają wyżyny i góry.
Turcja - ustrój polityczny
Władzę ustawodawczą sprawuje
jednoizbowe Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (Türkiye Büyük Millet Meclisi). Ustrój polityczny opiera się na konstytucji z 1982 r., do której wprowadzono poprawki. Kraj od 1952 roku
jest członkiem NATO.
Od 1947 r. Turcja okupuje północne tereny Cypru.
Turcja - gospodarka krajowa
Gospodarka turecka charakteryzuje się różnorodnością sektorów. Główne gałęzie to przemysł, rolnictwo oraz usługi. Turcja jest ważnym producentem tekstyliów, samochodów, elektroniki i żywności.
W ostatnim czasie państwo borykało się z kryzysem gospodarczym i wzrostem kosztów życia oraz z falami migracji.
Prężnie rozwija się też turystyka. Kraj przyciąga bowiem miliony turystów rocznie.
Turcja - historia
Najważniejszym okresem w historii Turcji było powstanie Imperium Osmańskiego, które przez wieki rozwijało się, osiągając szczyt potęgi w XVI i XVII wieku. W wyniku I wojny światowej Imperium Osmańskie uległo jednak rozpadowi, a w 1923 roku powstała współczesna Republika Turcji pod przywództwem Mustafy Kemala Atatürka.
W czasie drugiej wojny światowej Turcja pozostawała neutralna.
W 1945 roku Turcja
była jednym z założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz uczestniczyła
w konferencji pokojowej w Poczdamie. Choć nie brała udziału w działaniach wojennych, jej rola miała
istotne znaczenie w kształtowaniu sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie w okresie powojennym.