Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Władze Białorusi: Płot na granicy z Polską zagraża istnieniu żubrów
Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w piątek komunikat, w którym ostrzega Polskę, że płot graniczny między oboma państwami zagraża istnieniu żubra europejskiego - informuje AFP. Na zarzuty odpowiedziało polskie MSZ. W Puszczy Białowieskiej, położonej na granicy krajów, żyje największa w Europie populacja żubrów. W zeszłym roku Polska zbudowała stalowy mur wzdłuż swojej granicy z sojuszniczą Rosji Białorusią, aby powstrzymać nielegalne przekraczanie granicy przez migrantów.
Białoruskie MSZ poinformowało w piątek, że ogrodzenie graniczne stanowi zagrożenie dla zwierząt, uniemożliwiając im swobodny przepływ i grożąc zubożeniem puli genowej zwierząt. Polskie prace nad wzniesieniem ogrodzenia na granicy z Białorusią po raz kolejny zagrażają istnieniu żubra" - napisano w oświadczeniu MSZ.
Żubry zagrożone? Odpowiedź polskiego MSZ
Polskie MSZ odrzuciło te zarzuty i oskarżyło Białoruś o manipulowanie faktami i dążenie do "wykorzystania kwestii ekologicznych przeciwko Europie". - Te oskarżenia są wysuwane od miesięcy - powiedział w piątek AFP rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.
- Jednak pula genowa żubrów jest w zasadzie ograniczona, ponieważ wszystkie pochodzą od tych samych osobników, które pojawiły się tam w latach 20. XX wieku w wyniku działań ratunkowych ówczesnego rządu polskiego - dodał.
Żubry w Polsce
Jak podaje Białowieski Park Narodowy, po II wojnie światowej Puszcza Białowieska została podzielona granicą państwową: część zachodnia pozostała w Polsce, część wschodnia przypadła Białorusi. W Polsce założono rezerwaty hodowlane z ocalałymi 17 żubrami. Pierwsze dwa osobniki wypuszczono na wolność w 1952 roku, a w późniejszych latach kolejne.
Obecnie żubry nie są już uważane za zagrożone wyginięciem przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).
W Polsce żyje ok. 25 proc. światowej populacji żubrów. Na koniec 2021 roku doliczono się 2429 osobników - 206 w hodowli zamkniętej i 2223 żyjących wolno (w Polsce funkcjonuje osiem wolnych populacji - Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Borecka, Bieszczady, Stada w Zachodniej Polsce, Lasy Janowskie, Puszcza Augustowska i Puszcza Romincka).
Według Białorusi w Puszczy Białowieskiej, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w ubiegłym roku żyło około 1400 żubrów.
INTERIA.PL/AFP
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje