Reklama

Węgry: Przyjęto ustawę o sądownictwie. Fundusze UE coraz bliżej

Węgierscy posłowie przyjęli w środę ustawę wzmacniającą niezależność sądownictwa. Ustawa ma pomóc w odblokowaniu środków z Unii Europejskiej. To jednak dopiero pierwszy krok na drodze do odmrożenia całej kwoty.

Rząd premiera Viktora Orbana musi najpierw wdrożyć zmiany przewidziane w ustawie o sądownictwie, przyjęte w środę przez węgierskich ustawodawców - podkreśliła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova, cytowana przez "Bloomberg".

Węgry muszą także zrealizować wszystkie 27 tzw. kamieni milowych.

- Proceduralnie rzecz biorąc, jest to bardzo dobry krok naprzód i Węgry odpowiadają na nasze prośby - powiedziała Jourova. - Ale to nie jest koniec procesu. Konieczne będą dalsze kroki. Będziemy również analizować przyjęte ustawy, które również muszą wejść w życie - dodała.

Reklama

Chodzi o miliardy euro funduszy zamrożonych przez Unię Europejską z powodu problemów z praworządnością i korupcją.

Nadzieje na szybszy dostęp do unijnych funduszy

W zeszłym tygodniu unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn zwiększył nadzieje węgierskiego rządu na szybszy dostęp do funduszy, mówiąc, że zatwierdzenie zmian w sądownictwie może pomóc Węgrom w wykorzystaniu 13 mld euro z puli 22 mld euro przeznaczonych dla tego kraju w ramach polityki spójności - pisze "Bloomberg". Do wykorzystania pozostałej części, jak również 5,8 mld euro z funduszu covidowego, potrzebne są dodatkowe środki - powiedział w kwietniu.

Podjęta w grudniu decyzja UE o wstrzymaniu finansowania Węgier była kulminacją wieloletniego sporu, w którym Orban wystąpił przeciwko Brukseli za to, co uważa za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Węgier.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Węgry | Unia Europejska | praworządność

Reklama

Reklama

Reklama