Reklama

Watykan. Benedykt XVI spocznie w grobie po Janie Pawle II

Zmarły w sobotę Benedykt XVI zostanie złożony w krypcie, w której przez pewien czas spoczywało ciało papieża Jana Pawła II. Pogrzeb emerytowanego papieża odbędzie się w czwartek 5 stycznia.

Papież emeryt zostanie pochowany w Grotach Watykańskich w krypcie należącej wcześniej do Jana Pawła II - poinformowała korespondentka Polsat News w Rzymie Urszula Rzepczak, powołując się na informacje od rzecznika Watykanu Matteo Bruniego.

Polski papież spoczywał w tym miejscu do czasu beatyfikacji. Po niej szczątki Jana Pawła II zostały przeniesione do bazyliki Świętego Piotra i złożone w kaplicy znajdującej się obok Piety Michała Anioła. 

Jak przypomina "La Repubblica" Benedykt XVI już w 2020 roku wskazał kryptę jako miejsce, w którym chce być pochowany.

Reklama

Pierwsza taka sytuacja w historii

Joseph Ratzinger, papież emeryt Benedykt XVI, zmarł w sobotę o godz. 9.34 w watykańskim klasztorze "Mater ecclesiae". Był 265. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku.

W poniedziałek rano ciało zmarłego papieża zostało wystawione w bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Będzie tam do środy wieczorem. 

W czwartek rano odbędą się uroczystości pogrzebowe na placu przed bazyliką. Mszy pogrzebowej będzie przewodniczył papież Franciszek. 

To pierwsza taka sytuacja w historii Kościoła, kiedy urzędujący papież będzie odprawiał mszę świętą pogrzebową emerytowanego papieża. Oczekuje się, że w uroczystości weźmie udział około 50-60 tys. osób.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Benedykt XVI | pogrzeb Benedykta XVI | Watykan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy