USA naciskają ną Węgry. "Partnerzy nie robią takich rzeczy"

Karina Jaworska

Oprac.: Karina Jaworska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
111
Udostępnij

USA chcą, by Węgry natychmiast podjęły decyzję i ratyfikowały wniosek Szwecji o przystąpieniu do NATO. Wysocy rangą amerykańscy urzędnicy stwierdzili, że swoim brakiem decyzji Budapeszt działa na swoją niekorzyść w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi i całym Sojuszem Północnoatlantyckim. - Partnerzy nie robią takich rzeczy. Mam wątpliwości, czy są zaufanym sojusznikiem - powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Ben Cardin.

Pogorszenie stosunków na linii Węgry-USA
Pogorszenie stosunków na linii Węgry-USAEPA/OLIVIER HOSLETPAP

Agencja Reutera podała, że wysocy rangą amerykańscy prawodawcy chcą, aby Węgry natychmiast zatwierdziły przystąpienie Szwecji do NATO. Zasugerowali, że przez brak działań w tej sprawie, kraj ryzykuje "trwałym uszkodzeniem" swoich stosunków z Waszyngtonem.

USA wzywają Węgry do zmiany swojej decyzji

Senator Ben Cardin wyraził "głębokie obawy" w związku z kierunkiem obranym przez obecny rząd Węgier. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych stwierdził, że premier Węgier Viktor Orban jedynie utrudnia przystąpienie Szwecji do Sojuszu, a także opóźnia przekazanie przez UE pomocy dla Ukrainy.

Partnerzy nie robią takich rzeczy. I mam wątpliwości, czy są zaufanym sojusznikiem naszego programu wizowego - zagroził Cardin cytowany przez agencję. Senator przytoczył tu program wizowy, który pozwala 41 krajom na podróżowanie do Stanów Zjednoczonych bez wizy na okres do 90 dni.

Z kolei senatorowie Jeanne Shaheen i Thom Tillis posunęli się o krok dalej i wydali oświadczenie wzywające Węgry do zmiany swojej decyzji w stosunku do Szwecji. "Brak działań Węgier może nieodwracalnie zaszkodzić ich stosunkom ze Stanami Zjednoczonymi i NATO" - podano w komunikacie.

Szwecja i wniosek o przystąpienie do NATO. Węgry hamulcowym

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo do NATO w maju 2022 roku. Jednak członkostwo Szwecji zablokowały Węgry i Turcja.

23 stycznia 2024 roku turecki parlament zmienił zdanie i w 600-osobowym składzie zadecydował o ratyfikowaniu wniosku Szwecji. Dwa dni później prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podpisał zgodę na jej dołączenie do Sojuszu.

Tym samym Węgry stały się jedynym państwem, które do tej pory nie zgodziło się na szwedzki wniosek.

***Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Schnepf: Część ambasadorów powinna zostać odwołana
      Schnepf: Część ambasadorów powinna zostać odwołanaRMF FMRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      44
      Super
      relevant
      32
      Hahaha
      haha
      11
      Szok
      shock
      5
      Smutny
      sad
      3
      Zły
      angry
      16
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      111
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na