Reklama

Ukraina do Polski: Ograniczenia w imporcie zboża są nie do przyjęcia

W sobotę ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że zażądało od Polski m.in. "natychmiastowego przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych". - Dla nas obowiązujące jest porozumienie z Unią Europejską - stwierdził w odpowiedzi rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.

W piątek ukraińskie MSZ przekazał ambasadzie RP i przedstawicielstwu UE w Ukrainie noty o "kategorycznej niedopuszczalności sytuacji związanej z ograniczeniami handlowymi dotyczącymi importu produktów rolnych Ukrainy"

Ukraina przedstawiła Polsce i UE swoje żądania

Rzecznik ukraińskiego resortu Ołeg Nikołenko podkreślił, że "istnieją wszelkie prawne podstawy do natychmiastowego przywrócenia eksportu ukraińskich produktów rolnych do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii".

- Takie ograniczenia, bez względu na to, jakimi przyczynami byłyby uzasadniane, nie są zgodne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą i UE, i z zasadami i normami jednolitego rynku UE - stwierdził. Podobne stanowisko przedstawił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowej rozmowie z szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

Reklama

Reuters zaznacza, że Ukraina wysłała noty zanim Komisja Europejska przedstawiła w piątek ustalenia w tej sprawie. Chodzi o porozumienie zezwalające na wznowienie tranzytu ukraińskiego zboża przez pięć krajów UE, które nałożyły ograniczenia.

Polskie MSZ odpowiada

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina zaznaczył, że nota ukraińskiego MSZ nie jest jeszcze znana polskiemu resortowi. - Nasza ambasada jeszcze nie przekazywała nam żadnych informacji. Jak przekaże notę, to ocenimy. Znamy też wczorajsze oświadczenie prezydenta Zełenskiego w tej sprawie - powiedział.

- Dla nas obowiązujące jest porozumienie, które pan premier Mateusz Morawiecki i inni przywódcy osiągnęli z Unią Europejską, dążące do tego, żeby dbać o dobro naszych rolników i wszelkie kwestie załatwiać tak, aby wszystkie strony były zadowolone - podkreślił rzecznik MSZ. Według niego "ta sprawa będzie na pewno rozwiązywana w dalszym ciągu pomiędzy stroną polską a ukraińską".

W piątek KE osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Wiceszef KE odpowiedzialny za kwestie handlu Valdis Dombrovskis przekazał, że kluczowe elementy umowy, uzgodnione również z Ukrainą, to: cofnięcie jednostronnych środków przez Polskę, Słowację, Bułgarię i Węgry; wyjątkowe środki ochronne dla 4 produktów: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziaren słonecznika; pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla poszkodowanych rolników w 5 państwach członkowskich; zapewnienie badań niektórych innych produktów, w tym oleju słonecznikowego; prace nad zapewnieniem eksportu do innych krajów za pośrednictwem korytarzy solidarnościowych.

Nikołenko zapytany, czy ustalenia zmieniły stanowisko Kijowa, stwierdził, że "wszystkie ukraińskie towary muszą być nieskrępowanie eksportowane".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | ukraińskie zboże

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy