Szef MSZ Chin: USA muszą przestać tłumić nasz rozwój

Sebastian Przybył

Oprac.: Sebastian Przybył

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
524
Udostępnij

Stany Zjednoczone nie mogą jednocześnie dyskutować o współpracy i wbijać nam nóż - powiedział minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi po rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem. Według Pekinu Waszyngton powinien przestać tłumić rozwój Chin i naruszać ich "czerwoną linię" metodą odkrawania "plasterków salami". Szefowie dyplomacji rozmawiali także o wojnie w Ukrainie.

Szef MSZ Chin Wang Yi i sekretarz stanu USA Anthony Blinken
Szef MSZ Chin Wang Yi i sekretarz stanu USA Anthony BlinkenStefani Reynolds AFP

Wang podkreślił, że od listopadowego spotkania przywódcy Chin Xi Jinpinga z prezydentem USA Joe Bidenem obie strony odbyły szereg rozmów, co jest "ogólnie korzystne", ale USA nie mogą jednocześnie "dyskutować o współpracy i wbijać noża" - napisano w komunikacie chińskiego MSZ.

"To nie jest uzasadnione współzawodnictwo, lecz nierozsądne tłumienie; nie ma na celu zarządzania różnicami, lecz nasilanie konfliktów. W rzeczywistości to wciąż stara praktyka jednostronnej tyranizacji" - oświadczył Wang, zapewniając, że Chiny będą stanowczo bronić swojej suwerenności i interesów rozwojowych.

Relacje USA-Chiny. Anthony Blinken odwiedzi Chiny na początku 2023 roku 

Relacje USA-Chiny są obecnie bardzo napięte. Obie strony spierają się o szeroki zakres spraw, od kwestii handlowo-technologicznych, przez prawa człowieka, po status Tajwanu, autonomię Hongkongu i rosnącą aktywność wojskową Pekinu na okolicznych morzach. Źródłem napięć są również bliskie relacje ChRL z Rosją i ich stanowisko wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podczas spotkania w listopadzie Biden i Xi zgodzili się, że obie strony powinny zarządzać swoją rywalizacją i unikać konfliktów. Uzgodnili również przywrócenie szeregu mechanizmów dwustronnego dialogu, zawieszonych wcześniej przez Chiny w odwecie za wizytę spikerki Izby Reprezentantów USA na Tajwanie. Zapowiedziano też, że Blinken odwiedzi Chiny na początku 2023 roku.

Według chińskiego komunikatu obaj ministrowie "wymienili również opinie w kwestii ukraińskiej". Wang przekonywał, że Chiny opowiadają się za rozmowami pokojowymi i "będą w dalszym ciągu odgrywały konstruktywną rolę w rozwiązywaniu kryzysu w swój własny sposób".

Zełenski w Waszyngtonie, Miedwiediew w Pekinie

Pekin nie potępił agresji Rosji przeciwko Ukrainie i wzbrania się przed nazywaniem jej "wojną" czy "inwazją". Sprzeciwia się również nakładanym na Moskwę sankcjom. Jednocześnie Chiny zacieśniły swoje bliskie relacje z Rosję, a obecnie prowadzą z nią wspólne manewry wojskowe na Morzu Wschodniochińskim, w pobliżu obszarów, o które spierają się z Japonią.

Rozmowa Wanga z Blinkenem miała miejsce dzień po wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA. Gdy Zełenski leciał do Waszyngtonu, w Pekinie Xi przyjmował byłego prezydenta i premiera Rosji Dimitrija Miedwiediewa, współpracownika Putina.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Prof. Czaputowicz w ''Graffiti'': Stany Zjednoczone nastawiają się na długi konflikt
      Prof. Czaputowicz w ''Graffiti'': Stany Zjednoczone nastawiają się na długi konfliktPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      358
      Super
      relevant
      59
      Hahaha
      haha
      52
      Szok
      shock
      31
      Smutny
      sad
      10
      Zły
      angry
      14
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      524
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na