Reklama

Antony Blinken

Czwartek, 19 października 2023 (10:07)AktualizacjaPiątek, 20 października 2023 (11:48)

Antony John Blinken to amerykański prawnik, polityk oraz dyplomata. Od 26 stycznia 2021 roku pełni funkcję sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych w administracji prezydenta Joe Bidena.

Antony Blinken, sekretarz stanu USA
Antony Blinken, sekretarz stanu USA/LUISA GONZALEZ/AFP/East News

Antony Blinken

  • Data urodzenia:16.04.1962
  • Miejsce urodzenia:Yonkers
  • Kraj urodzenia:Stany Zjednoczone (USA)
  • Należy do:

Antony Blinken - wykształcenie

Antony Blinken uczęszczał do dwujęzycznej szkoły École Jeannine Manuel w Paryżu. 

Następnie wrócił do Stanów Zjednoczonych, aby rozpocząć studia na Uniwersytecie Harvarda. W 1988 r. ukończył studia prawnicze na prestiżowym Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Antony Blinken - kariera polityczna

Antony Blinken rozpoczął swoją karierę polityczną w Departamencie Stanu podczas kadencji prezydenta Billa Clintona.

Od 20 stycznia 2009 r. pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego wiceprezydenta Joe Bidena w administracji Baracka Obamy, a w jego drugiej kadencji był doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Następnie w styczniu 2015 roku został powołany na stanowisko zastępcy sekretarza stanu w Departamencie Stanu.

Od ponad 20 lat jest służbowo związany z Joe Bidenem, któremu wcześniej doradzał w Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych. Po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich w 2020 roku nowy prezydent Stanów Zjednoczonych nominował go na stanowisko sekretarza stanu. 26 stycznia 2021 roku Antony Blinken został zatwierdzony przez Senat Stanów Zjednoczonych stosunkiem głosów 78-22.

Antony Blinken kładzie nacisk na współpracę Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską, prawa człowieka, w tym osób LGBTQ+, a także wolność mediów. Krytykował prezydenta Donalda Trumpa za politykę, która jego zdaniem prowadziła do izolacji Stanów Zjednoczonych.

Chociaż jego poglądy polityczne są określane jako centrowe, Antony Blinken niekiedy opowiadał się za silniejszym zaangażowaniem w konflikty zbrojne m.in. w Syrii.

Antony Blinken - życie prywatne

Antony Blinken urodził się 16 kwietnia 1962 roku w rodzinie żydowskiej. W wieku dziewięciu lat, po rozwodzie rodziców wraz z matką przeprowadził się do Paryża. Wyszła ona tam za mąż za polsko-amerykańskiego prawnika Samuela Pisara, który urodził się w Białymstoku. Pisar przeżył Holokaust, a o swoich doświadczeniach z obozów zagłady Majdanek, Auschwitz i Dachau napisał w pamiętniku "Z krwi i nadziei".

Żoną Antonego Blinkena jest Evan Ryan, którą poznał w Białym Domu w 1995 roku. Pełniła ona wówczas funkcje publiczne w Departamencie Stanu. Para pobrała się w 2002 roku, a ślubu udzielili im rabin i ksiądz.

Antony Blinken i Evan Ryan doczekali się dwojga dzieci - syna oraz córki.

Antony Blinken - Wiadomości

Czwartek, 30 maja 2024 (17:58)
USA są "zaniepokojone" uderzeniami Ukrainy na radary rosyjskiego systemu ostrzegania. W ostatnich dniach Kijów zaatakował m.in. radar Woroneż-DM. Waszyngton obawia się, że ataki mogą zmusić Moskwę...