Reklama

Reklama

Stoltenberg: Wojny nuklearnej nie można wygrać. Mówiliśmy to Moskwie

- Putin powinien wiedzieć, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nie wolno jej prowadzić - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD. Szef Sojuszu podkreślił także konieczność zwiększenia wsparcia NATO dla Ukrainy, w tym również potrzebę szerszego wsparcia ze strony Niemiec.

Częściowa mobilizacja oznacza więcej śmierci, więcej cierpienia po obu stronach konfliktu w Ukrainie - podkreślił szef Paktu Północnoatlantyckiego w kontekście orędzia, jakie rosyjski prezydent wygłosił we środę. Putin zapowiedział w nim rozpoczęcie w Rosji częściowej mobilizacji i zagroził Zachodowi użyciem broni atomowej. 

- Każde użycie broni jądrowej miałoby bezprecedensowe konsekwencje. Wielokrotnie komunikowaliśmy to Moskwie - powiedział Stoltenberg.

Jens Stoltenberg: Wojna będzie trwała dłużej. Potrzebne wsparcie dla Ukrainy

- Trzeba zwiększyć wsparcie NATO, a więc i Niemiec, dla Ukrainy - wszyscy powinni być przygotowani na to, że ta wojna będzie trwała dłużej; kwestia dostaw ciężkiej broni jest wciąż omawiana - powiedział Stoltenberg w studiu ARD w Nowym Jorku.

Reklama

W jego opinii najprostszym sposobem na zakończenie wojny jest wycofanie wojsk przez prezydenta Putina. - Jeśli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Ukraina przestaną walczyć, to Ukraina przestanie istnieć jako niezależny naród - uważa sekretarz generalny NATO.

W tym konflikcie Rosja jako agresor najechała na sąsiednią Ukrainę, a NATO i jego sojusznicy wsparli Ukrainę, aby mogła się bronić - podkreślił Stoltenberg. Przypomniał, że zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych Ukraina ma prawo do samoobrony, a Sojusz ma prawo ją w tym wspierać, i to właśnie robi. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy