Reklama

Nowy Jork

Wtorek, 7 maja 2024 (12:05)AktualizacjaŚroda, 15 maja 2024 (14:26)

Nowy Jork (ang. New York City, City of New York) to miasto położone w Stanie Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych, siedziba główna Organizacji Narodów Zjednoczonych. To najbardziej zaludnione miasto w USA, a zarazem jedno z najludniejszych na świecie. Nowy Jork jest jednym najważniejszych na świecie ośrodków międzynarodowych, przemysłowych, finansowych, biznesowych, politycznych, naukowych, a także technologicznych. To także centrum światowej kultury, sztuki, mody i rozrywki.

Panorama Nowego Jorku
Panorama Nowego Jorku/Wagner, Hanna/Travel Collection//East News

Nowy Jork

Nowy Jork - położenie  

Nowy Jork leży w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego.   
  • Powierzchnia: 1223,6 km², z czego 778,18 km² zajmuje ląd, a 445,41 km² woda.
  • Liczba mieszkańców: 7,931,147 (2024 r.) 
  • Burmistrz Nowego Jorku: Eric Adams (od 2022 r.) 

Nowy Jork - historia 

Dawniej Nowy Jork zamieszkiwało rdzenne plemię Delawarów. Tereny obecnego NYC zostały odkryte w 1524 r. przez włoskiego żeglarza Giovanniego Verrazano, który dopłynął do Ameryki na zlecenie króla Francji Franciszka I. Giovanni Verrazano nazwał odkryte ziemie Nouvelle Angoulême.

W 1609 r. angielski żeglarz Henry Hudson, szukając drogi do Indii i Chin, odkrył Manhattan. To właśnie na jego cześć została nazwana zatoka w Ameryce Północnej. W I połowie XVII w. na wyspie "mana hata" Holendrzy założyli osadę kupiecką i nadali jej nazwę Nowy Amsterdam.

W 1664 r. Nowy Amsterdam przeszedł we władanie Anglików, którzy rychło zmienili nazwę na Nowy Jork. W 1683 roku Nowy Jork uzyskał prawa miejskie. Miasto zaczęło się rozbudowywać i zyskiwać na znaczeniu. Rozwinęło się między innymi budownictwo okrętowe i handel. 

W 1711 roku na Manhattanie, przy Wall Street powstał targ niewolników. Pod koniec XVIII w. rozpoczęła się wojna między Anglikami a Francuzami i rdzennymi Amerykanami, która trwała 9 lat i zakończyła się zwycięstwem Anglików, którzy przejęli kontrolę nad całą Ameryką Północną.

Od 19 kwietnia 1775 r. do 3 września 1783 r. toczyła się wojna o niepodległość USA (rewolucja amerykańska).

Ważną datą w historii USA jest 4 lipca 1776 roku, kiedy to została podpisana Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych, potwierdzająca niezależność USA od króla Wielkiej Brytanii Jerzego III. Dokument był autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, przyszłego prezydenta, a także Johna Adamsa i Benjamina Franklina.

W 1785 r. Nowy Jork stał się stolicą Stanów Zjednoczonych i był nią do 1790 roku, gdy przeniesiono ją do Waszyngtonu. 4 marca 1789 roku weszła w życie Konstytucja Stanów Zjednoczonych. Była to pierwsza ustawa zasadnicza na świecie. 30 kwietnia 1789 roku pierwszym prezydentem USA został Jerzy Waszyngton.

W XIX w. nastąpił dynamiczny rozwój Nowego Jorku, który stał się głównym ośrodkiem gospodarczo-finansowym Ameryki. Jego sukces opierał się na handlu morskim oraz przemyśle.

W 1851 roku został wydany pierwszy egzemplarz gazety "New York Times". W 1879 r. powstała w mieście pierwsza centrala telefoniczna, a w 1898 r. odsłonięto Statuę Wolności - jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. 27 października 1904 roku uruchomiono pierwszą linię nowojorskiego metra, dziś jest ich 36 - najwięcej na świecie.

24 października 1929 r. nastąpił wielki krach na giełdzie nowojorskiej, co było przyczyną ogólnoświatowego kryzysu ekonomicznego, który zapisał się na kratach historii jako Wielki Kryzys. W czasie II wojny światowej Nowy Jork nie doznał żadnych strat i stał się wiodącym miastem świata, czyniąc USA największą potęgą gospodarczą świata.

W 1945 roku miasto stało się siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Budynek siedziby głównej ONZ w Nowym Jorku otworzono w styczniu 1951 roku.

W 1973 roku powstało World Trade Center (Światowe Centrum Handlu), składające się z siedmiu budynków. Przez dwa lata bliźniacze wieże były najwyższymi budynkami na świecie - mierząc 417 metrów (z masztem telewizyjnym 527 metrów) oraz 415 metrów. 

Nowy Jork - zamach terrorystyczny  

11 września 2001 roku miał miejsce najpoważniejszy atak terrorystyczny w historii USA. Organizacja terrorystyczna Al-Kaida kierowana przez Osamę bin Ladena porwała cztery samoloty.

Dwa z nich uderzyły w dwie wieże World Trade Center na Manhattanie. Trzecia maszyna uszkodziła gmach Pentagonu w Waszyngtonie, a czwarta rozbiła się na palu w stanie Pensylwania. W wyniku zamachu terrorystycznego zginęło niemal trzy tysiące osób.  

Nowy Jork - ciekawostki  

W nowym Jorku znajduje się najsłynniejsza i największa giełda na świecie. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (ang. New York Stock Exchange NYSE) istnieje od 1817 roku i mieści się na rogu ul. Wall Street. Stąd też jej zwyczajowa nazwa - Wall Street.
  
Nowy Jork nazywany jest Wielkim Jabłkiem (Big Apple). Wszystko za sprawą nowojorskiego dziennikarza Johna J. Fitzgeralda, który w latach 20. XX w. pisząc o nowojorskich wyścigach konnych użył określenia "Big Apple" tytułując swoją kolumnę w "The New York Morning Telegraph". W latach 30. XX w. określenie "Wielkie Jabłko" spopularyzowali muzycy jazzowi. 

W Nowym Jorku znajduje się najwyższy na świecie wieżowiec mieszkalny - Central Park Tower, który ma 131 pięter i mierzy 470 m wysokości. Budynek mieści się na Manhattanie, przy West 57th Street. 

Nowy Jork to także jedna z czterech światowych stolic mody. Co roku odbywają się tutaj pokazy największych domów mody, w tym takich jak m.in. Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Proenza Schouler, Tory Burch, Marc Jacobs, Michael Kors czy Tory Burch. 

Nowy Jork - atrakcje  

Nowy Jork to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast świata. Przyciąga rzesze przybyszów ze względu na bogatą historię, niezwykłą architekturę, zabytki, rozrywkę, kulturę i różnorodność.

Wśród najatrakcyjniejszych miejsc wartych zobaczenia w Nowym Jorku są: Piąta Aleja, Empire State Building, Statua Wolności, Times Square, Central Park, Edge, Muzeum 11 Września, One Vanderbilt, Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, Metropolitan Museum of Art, 9/11 Memorial, World Trade Center, Bronx Zoo, Most Brookliński, High Line, Top of The Rock, Muzeum Guggenheima, a także parki rozrywki (m.in. Luna Park na Coney Island, Legoland).
Temat Nowy Jork znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta, Film, Muzyka, Zielona Interia, styl, Sport, Biznes

Nowy Jork - Wiadomości

Wtorek, 4 czerwca 2024 (06:26)
Prezydent Joe Biden nazwał byłego prezydenta Donalda Trumpa "skazanym przestępcą". W ten sposób po raz pierwszy odniósł się do wyroku sądu ws. Donalda Trumpa. Dodał również, że gdyby jego...
Piątek, 31 maja 2024 (06:33)
34 zarzuty i 34 razy usłyszał - winny. Po raz pierwszy w historii Ameryki były prezydent został skazany w procesie karnym. Grozi mu nawet więzienie.

Nowy Jork - Wideo