Spotkanie Rosja-UE
Weto Polski, blokujące rozpoczęcie negocjacji na temat nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy (PCA) Rosja-Unia Europejska, było jednym z tematów rosyjsko-unijnych konsultacji, które w poniedziałek odbyły się w Moskwie.
Ze strony Rosji uczestniczył w nich minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, a z UE - szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier, wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana oraz szef dyplomacji Portugalii Luis Amado. Niemcy w pierwszym półroczu 2007 przewodniczą Unii Europejskiej. W drugim półroczu pałeczkę sztafetową przejmie od nich Portugalia.
W spotkaniu miała też wziąć udział komisarz ds. stosunków zewnętrznych UE Benita Ferrero-Waldner, jednak z powodu choroby w ostatniej chwili odwołała przyjazd do Moskwy.
Steinmeier powiedział dziennikarzom po rozmowach z Ławrowem, że ma nadzieję, iż "wszelkie przeszkody na drodze do rozpoczęcia negocjacji (w sprawie PCA) zostaną wkrótce usunięte". - Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób mogą one zostać usunięte - dodał szef niemieckiego MSZ, nie ujawniając szczegółów.
Ławrow ze swej strony oświadczył, że jego kraj nie czyni tragedii z tego, iż otwarcie negocjacji się opóźnia. Dodał, że zwłoka ta jest "sztuczna" i że Moskwa liczy na rychłe rozpoczęcie rozmów z UE.
- My również liczymy na to, że rozmowy rozpoczną się rychło, choć nie czynimy tragedii ze zwłoki, która wyraźnie jest sztuczna - powiedział. Jego zdaniem, opóźnienie to "jest związane z problemami, które należy rozwiązywać z fachowcami, ekspertami weterynaryjnymi".
- Rosja jest otwarta na takie kontakty. Kontakty takie miały miejsce w ubiegłym miesiącu i mają miejsce obecnie - zauważył Ławrow, dodając, że ma nadzieję, iż strona polska wie, jakie działania należy podjąć, aby uregulować powstałe problemy.
Przed rozpoczęciem spotkania minister spraw zagranicznych Rosji zadeklarował, że jego kraj zamierza udzielać Niemcom aktywnego poparcia w czasie ich przewodnictwa w Unii Europejskiej. Ławrow wyraził też nadzieję, że "ważne zadania" stojące przed Moskwą i Brukselą zostaną pomyślnie rozwiązane. - Zbliżyliśmy się do etapu, który zdeterminuje nasze dalsze stosunki - podkreślił.
Z kolei Steinmeier oznajmił, że w czasie niemieckiego przewodnictwa Berlin "będzie czynić wszystko dla poprawy i pogłębienia stosunków (UE) z Rosją".
Oprócz kryzysu wokół negocjacji w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy tematem poniedziałkowych konsultacji były też m.in. relacje Rosji i Unii Europejskiej w sferze energetyki. Rozmawiano również o problemach międzynarodowych, w tym sytuacji na Bliskim Wschodzie, w Iranie i Kosowie.
W październiku 2005 roku Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Moskwa nie zniosła embarga.
W odpowiedzi w listopadzie 2006 roku Polska zablokowała rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską i Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy. W konsekwencji prowadzenie rozmów z Moskwą w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga wzięła na siebie Komisja Europejska.
W poniedziałek w Polsce rozpocznie się inspekcja ekspertów weterynaryjnych z Rosji, którym będą towarzyszyć specjaliści z KE. Po inspektorach weterynaryjnych do Polski przyjadą - 19 lutego - także inspektorzy fitosanitarni, którzy sprawdzą polski system kontroli dostaw produktów pochodzenia roślinnego.
Komisja Europejska oświadczyła w piątek, że oczekuje, iż inspekcje rosyjskich i unijnych ekspertów weterynaryjnych w Polsce zakończą się wyznaczeniem daty zniesienia rosyjskiego embarga na produkty mięsne z Polski.
W przeddzień moskiewskich konsultacji Solana wyraził przekonanie, że problem eksportu polskiego mięsa do Rosji zostanie rozwiązany "w najbliższych tygodniach".
INTERIA.PL/PAP