Reklama

Frank-Walter Steinmeier

Poniedziałek, 15 lipca 2024 (10:19)AktualizacjaWtorek, 16 lipca 2024 (15:30)

Frank-Walter Steinmeier to niemiecki polityk i prawnik. Były wiceminister spraw zagranicznych i były kanclerz Niemiec. Od 2017 r. jest prezydentem Republiki Federalnej Niemiec.

Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier/ IMAGO/Fotostand / Reuhl/Imago Stock and People//East News

Frank-Walter Steinmeier

  • Data urodzenia:05.01.1956
  • Miejsce urodzenia:Detmold
  • Kraj urodzenia:Niemcy

Frank-Walter Steinmeier - wykształcenie i działalność zawodowa 

Frank-Walter Steinmeier ukończył prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie w Gießen. W 1991 r. na tej uczelni uzyskał doktorat.

Pracował jako nauczyciel akademicki w katedrze prawa publicznego i nauk politycznych na Uniwersytecie w Gießen.  

Frank-Walter Steinmeier - działalność polityczna 

W 1975 r. Frank-Walter Steinmeier wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Od 1991 r. rozpoczął współpracę z Gerhardem Schröderem, premierem Dolnej Saksonii, pełniąc funkcję doradcy ds. komunikacji z mediami.

Następnie zarządzał biurem premiera Dolnej Saksonii i kierował jednym z departamentów w kancelarii państwa. W 1996 r. został mianowany sekretarzem stanu i szefem kancelarii państwowej w administracji Dolnej Saksonii.

Po wygranych przez SPD wyborach w 1998 r. i objęciu urzędu kanclerza przez Gerharda Schrödera został sekretarzem stanu w Urzędzie Kanclerza Federalnego, gdzie nadzorował służby specjalne. W 1999 r. awansował na szefa Urzędu Kanclerza Federalnego, pełniąc tę funkcję do 2005 r.

W listopadzie 2005 r. po utworzeniu rządu wielkiej koalicji CDU/CSU-SPD objął stanowisko ministra spraw zagranicznych w pierwszym rządzie Angeli Merkel. Był pierwszym od 1969 r. ministrem spraw zagranicznych Niemiec wywodzącym się z SPD.

W 2007 r. Frank-Walter Steinmeier awansował na wiceprzewodniczącego Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, a miesiąc później przejął obowiązki wicekanclerza po Franzu Münteferingu.

18 października 2008 r. został oficjalnie wybrany przez SPD na kandydata na kanclerza. Po wyborach w 2009 r., w których socjaldemokraci przeszli do opozycji, zakończył pełnienie funkcji rządowych.

Frank-Walter Steinmeier zasiadł w Bundestagu jako poseł i przez cztery lata przewodził frakcji poselskiej SPD. 

W 2013 r. ponownie uzyskał mandat poselski, a po odnowieniu wielkiej koalicji powrócił na stanowisko ministra spraw zagranicznych w trzecim gabinecie Angeli Merkel. W 2016 r. pełnił funkcję przewodniczącego OBWE, nadzorując działania organizacji na arenie międzynarodowej. 

Frank-Walter Steinmeier - prezydent Niemiec 

12 lutego 2017 r. Frank-Walter Steinmeier został wybrany przez Zgromadzenie Federalne na prezydenta Niemiec. 

Podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu 1 września 2019 r., Frank-Walter Steinmeier zwrócił się do Polaków z prośbą o przebaczenie niemieckich zbrodni wojennych. 

13 lutego 2022 r. ponownie wybrano go na prezydenta Niemiec.
 
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. Frank-Walter Steinmeier przyznał, że popełnił błędy w swojej wcześniejszej polityce wobec Rosji i jej prezydenta, popierając budowę gazociągu Nord Stream 2.

Frank-Walter Steinmeier - życie prywatne 

Frank-Walter Steinmeier jest żonaty z sędzią Elke Büdenbender. Ma córkę. 

Frank-Walter Steinmeier prywatnie lubi słuchać jazzu i jest fanem piłki nożnej.

Frank-Walter Steinmeier - Wiadomości

Czwartek, 25 kwietnia 2024 (11:33)
Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier na trzydniową wizytę do Turcji zabrał ze sobą 60 kilogramów głęboko mrożonego mięsa do kebabu. Sam też kroił i serwował popularne "donery" na spotkaniu z...
Niedziela, 29 października 2023 (22:07)
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w poniedziałek wyląduje w Tanzanii. Będzie to historyczna wizyta przywódcy w afrykańskim kraju, który do 1918 r. był kolonizowany przez Cesarstwo, a...

Frank-Walter Steinmeier - Wideo

Wtorek, 7 września 2021 (15:10)
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier został przywitany przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Wydarzenie miało miejsce w Pałacu Królewskim w Sztokholmie i miało rangę państwową.